A török központi bank kormányzói posztja még a Chelsea londoni futballklub menedzseréénél is bizonytalanabb – viccelődtek a brit főváros pénzügyi köreiben. A focirajongó, és valamikor igazolt játékosként a profi pályafutással is kacérkodó Tayyip Erdogan török elnök a minap
úgy rúgta ki a központi bank elnökét, hogy a lába sem érte a földet.
Naci Agbal a harmadik, aki kevesebb mint két éven belül repül a posztról, ám az ő távozása megrengette a török gazdaságot. A líra árfolyama azonnal 15 százalékot veszített az értékéből, a hazai valutában kibocsátott államkötvények hozama egy nap alatt 5 százalékkal emelkedett, az isztambuli értéktőzsde indexe 10 százalékot zuhant.
Maratoni, mintegy ötórás vitát folytatott az Európai Parlament a vakcinabeszerzések állásáról, amelynek során rengeteg bírálatot kapott az Európai Bizottság, de ugyancsak kritikával illették a képviselők a gyógyszergyártó cégeket.
Ám még fel sem ocsúdhattak a pénzpiacok, Erdogan a múlt héten menesztette a központi bank egyik alelnökét is, kirúgta a török állami befektetési alap (TVF) igazgatóját, felmondott továbbá két befolyásos pénzügyi tisztviselő is – a tőzsdét működtető vállalat főigazgatója és a legnagyobb török pénzintézet, az állami kézben lévő Ziraat Bank vezére. A külföldi befektetők – főként Agbal távozása miatt – elárultnak érzik magukat, ezek voltak a legrosszabb pillanatok, amelyeket egy feltörekvő gazdaság az utóbbi negyedszázadban átélt – érzékeltette a helyzet súlyosságát egy nyugati tőkepiaci szakember.