Oltási kampány közben sem csitul a román koalíciós viszály
Váratlanul lemondott a román egészségügyi miniszter, annak ellenére, hogy a vártnál jobban alakultak a járványkezelés statisztikái. Koalíciós válság ássa alá az oltási kedvet Romániában.
Rendkívül alacsony a koronavírus-fertőzés miatti mortalitás Romániában – ezzel a biztató bejelentéssel állt a nyilvánosság elé Raed Arafat egészségügyi államtitkár április elején. A hivatalos statisztikák valóban meglepőek voltak: tízezer romániai lakosra jutott 12 haláleset. Ez az arány egész Európában csak Norvégiában és Finnországban (10), illetve Svájcban és Németországban (11-11) jobb. Románia tartotta az immunizálási tervét, januárban és februárban beoltották a veszélyeztetett csoportba tartozókat, márciusban pedig kinyitották az oltóhelyeket a teljes lakosság számára.
Április elejére négymillió dózis, EU-keretből származó vakcinát kaptak meg a romániaiak.
Az oltási ritmus lehetne ennél gyorsabb is, de ez már nem az infrastruktúrán, az oltóanyag mennyiségen, hanem a lakosság oltási hajlandóságán múlik. Az egészségügyi tárcának tehát minden oka megvolt az elégedettségre.
Hat szabad intenzíves ágy maradt egész Romániában
1531 ember van Romániában intenzív osztályon a koronavírus miatt, és többet már alig tudnak fogadni.
Néhány nappal Raed Arafat „győzelmi jelentése” után mégis kitört a válság: lemondott Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter, és menesztették a járványkezelés szakmailag messzemenően elismert egyik felelősét, Andreea Moldovan államtitkárt. A jó eredmények ellenére nő a nyomás a szaktárcán. A katolikus-protestáns és az ortodox húsvét között az idén egy hónapnyi eltérés volt. Az úgynevezett történelmi egyházak mindegyike kérte, hogy lazítsanak a karanténszabályokon.
Az viszont borítékolható volt, hogy ha erre az időszakra oldanak a korlátozásokon, akkor a korábbi hónapokban elért viszonylag alacsony fertőzésszám megugrik. Ezért hosszas alkudozás kezdődött arról, hogyan engedjenek a hatóságok. Az úgynevezett „magyar húsvét” előtti időszakban Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elégedetten jelentette be, hogy nagypénteken később kezdik a kijárási tilalmat. Hasonló, vagy ennél is nagyvonalúbb engedményekre lehetett számítani a „román húsvét” idejére. De ebbe sem az ortodox hívők, sem a járvány elleni intézkedésekbe belefáradt polgárok nem nyugodtak bele.