A magyar szakszervezetek végképp felmorzsolódnának, ha nem lennének itt a multicégek
Május 1-jei mérleg: három évtizeddel a rendszerváltás után sem tudnak erőt mutatni a szakszervezetek, de – leginkább külföldi segítséggel – olykor már eredményesek.
„Szakszervezetesdit eddig sem játszottunk a külügyminisztériumban, ezután sem fogunk. És ha valakinek ilyenhez van kedve, az szintén megkapja a lehetőséget arra, hogy ezt a játékot a minisztériumon kívül játssza” – mondta a tavalyi nagyköveti értekezleten Szijjártó Péter. A tárcavezető hozzáállása a szakszervezetekhez jól illusztrálja a Fidesz véleményét a dolgozói érdekképviseletek komolyan vételéről. Szijjártó ugyanis az alaptörvényt is megsértette, hiszen az kimondja, hogy „szakszervezetek és más érdekképviseleti szervezetek az egyesülési jog alapján szabadon alakulhatnak és tevékenykedhetnek”.
Az, hogy az állam egyik első tisztviselője ilyen fokú jogsértést engedhet meg magának, és még büszke is rá, sokat elmond a törvények tiszteletéről.
Politikai vezetőként ráadásul a külügyminiszter olyan mintát közvetít, amely azt mutatja, hogy a normák megszegése bocsánatos cselekedet, nincs semmilyen következménye.