Az államot mintha egyáltalán nem érdekelné, mi lesz a Dunaferrel
Végre van új vezérkara a Dunaferrnek, de nem állhat munkába. Tovább folyik a marakodás a csőd szélén táncoló cégért.
„Másnap tudtam csak meg, hogy még a parkolóban sem tarthattunk volna közgyűlést, mert a dunaújvárosi jegyző elfogadta a Dunaferr nevében eljáró Nagy Péter birtokvédelmi kérését, és a gyár teljes területéről kitiltott bennünket. Így viszont, ha már be nem engedtek, a huzatos parkolóban választottuk meg az új tisztségviselőket, a vezérigazgatót, a könyvvizsgálót” – ecseteli a Dunaferr május 6-ai tisztújító közgyűlésének abszurd lebonyolítását Molnár László, a Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke.
A közgyűlést a cégbíróság hívta össze, a jelek szerint elfogadva a majdnem 100 százalékban tulajdonos ciprusi illetőségű, ám orosz–ukrán hátterű Steelhold Ltd. képviselőinek legitimitását. Molnár az utolsó esélynek tartja őket, hogy a fizetésképtelenség határán táncoló, romjaiban is hatalmas, évi 1,7 millió tonna acélt termelni képes vasmű talpra állhasson.
A társaság már a dolgozóinak is milliárdos tétellel adós:
azon túl, hogy jó ideje két részletben fizeti a munkabéreket, elmaradt a fejenként 120 ezer forintos karácsonyi „pulykapénz”, s csúsznak a vállalatnál legalább 25 évet lehúzó és onnan nyugdíjba ment dolgozók havi 23 ezer forintos kiegészítései, sőt a nyugdíjpénztári juttatások is.
Aprópénz ez ahhoz képest, amit az elavult technológiájú Dunaferrnek ki kellene fizetnie azért, mert intenzíven szennyezi a környezetet. A társaság 2013 és 2020 között összesen mintegy 20 millió tonna szén-dioxidot bocsátott ki, ennek körülbelül a felét az ISD Power Kft. adta.
Az Európai Unióban immár másfél évtizede szabályozott, transzparens emissziós kereskedési rendszer működik, amelyben a komolyan szennyező tízezernyi cégnek szén-dioxid-kvótákat kell vásárolnia attól függően, hány tonna szennyező anyagot pöfékel ki. A vállalatok március végéig kötelesek bevallani saját országuk hatóságainak az előző évi kibocsátásukat, április végéig pedig el is kell számolniuk vele, hogy megvették-e az előírt kvótamennyiséget. Magyarországon az Innovációs és Technológiai Minisztérium alá tartozó Nemzeti Klímavédelmi Hatóság az illetékes. E hivatal tavaly 139 millió euróra büntette a Dunaferrt, plusz előírta neki, hogy vegyen még 1,3 millió kvótát.