Banglades a kiközösített transzneműektől nem elvesz jogokat, hanem ad nekik

4 perc

2021.07.12. 15:00

A magyar kormánnyal ellentétben Bangladesben – ahogy más dél-ázsiai országokban – egyre több erőfeszítést tesznek a transzneműek életének javítására, a társadalmi előítéletek csökkentésére.

Azoknak a bangladesi vállalatoknak, amelyek száz transznemű embert foglalkoztatnak, vagy a kollektíva tizede ebből a közösségből kerül ki, az állam 5 százalékos adó-visszatérítést ad, vagy a transzneműek bérének a háromnegyedét átvállalja – derül ki a július elsején kezdődött pénzügyi évre szóló költségvetési előterjesztésből. A pénzügyminiszter által ismertetett javaslat azt is tartalmazza, hogy emeljék fel a transzneműek adómentes jövedelmének határát. A cél az, hogy munkát találjanak, növekedjen az életszínvonaluk,

segítsék elő a „harmadik nem” társadalmi és gazdasági integrálódását

– fogalmazott Musztafa Kamal, a pénzügyi tárca vezetője.

A 160 milliós, konzervatív, muszlim többségű országban ez a bejelentés igencsak haladó szelleműnek tűnik, hiszen jelentős társadalmi előítélet keseríti meg az LMBTQ-közösség tagjait. Egy brit gyarmati időkből származó törvény még mindig kriminalizálja a homoszexualitást, bár ennek ritkán szereznek érvényt. Viszont a transznemű közösség tagjai szakértők szerint még a melegekhez és a leszbikusokhoz képest is jobban ki vannak téve a megaláztatásnak és a kirekesztésnek.

A bangladesi kormány valamivel több mint tízezerre teszi a transzneműek számát, amit más források fél és másfél millió közé becsülnek. Általában nem kapnak munkát, koldulnak, esküvőkön, ünnepségeken táncolnak vagy prostitúcióból élnek. Rendszerint otthonról is el kell menekülniük, mert a család nem fogadja el a másságukat.