Így írnak ők: kortárs szerzők fedik fel a titkot, hogyan szállja meg őket az ihlet
Mikor, mitől környékezi meg a múzsa? – kérdeztük a most kezdődött és vasárnapig tartó könyvhét alkalmából jó néhány írótól, költőtől. Van-e olyan furfangjuk, hóbortjuk, amivel a legjobb gondolatokat csalogatják elő magukból? Alább összeállításunk 1. részét olvashatják, folyt. köv. holnap, 12 szerzővel.
Schiller rohadt almákat tartott maga körül, hogy az ihlet megszállja. Az őt meglátogató Goethe rosszul lett a szagtól. Az elhíresült szeszély apropóján a Színházi Élet egy 1927-es háromoldalas cikke (lásd lejjebb) azt tudakolta a kor híres íróitól, nekik van-e ihletcsalogató szeszélyük. Jelen összeállításunk ezt a körkérdést eleveníti fel kortárs írók megkeresésével. Ezúttal nem mindenki érte be rövid, csattanós felelettel.
A válaszokat demokratikusan, az írók nevének betűrendje szerinti sorrendben közöljük. Akad három kakukktojás is a megszólalók között: nekik nincs idei újdonságuk, korábbi köteteiket dedikálják a könyvünnepen.
Az Élet a purgatóriumban című regényt jegyző Ács Margitot félelemmel tölti el, ha talál egy jó témát. „Rettegek, hogy meg fogok halni, mielőtt megírnám, és velem pusztul az a regény- vagy novellamagzat is. Ilyenkor például nem szeretek repülőre szállni. Aztán mégis drákói szigorral kell odakényszeríteni magamat a laptophoz; késő délutánig keserves napi küzdelmet vívok saját menekülésvágyammal. Amikor a készülő munkadarab feléhez érek, »felpörög a motor«, elfelejtek enni, inni, aludni. Ez az időszak a legjobb az íróságban.”
Az információs társadalom kritikáját adó Almási Miklós (kötete: Közeli jövőnk és a távoli jelen) írásfüggő. „Ha nem megy, kész idegbajos vagyok. De az ihletet nem lehet erőltetni. Ha nem akar, nem jön, de ha jön, akkor azonnal a rendelkezésére kell állni. Dolgozik bennem, parancsol nekem, úgy bánik velem, mintha a szolgája lennék. Én pedig engedelmeskedem, sőt akkor vagyok boldog, ha jelen van. Mert
miután elszáll, dobhatom ki a kukába a nélküle írt hülyeségeket.”