Attól tartanak a jegybankok, hogy elvesztik a pénz fölötti kontrollt
Fejlesztési kényszerbe kerültek a világ jegybankjai, egyre-másra tervezik a digitális jegybankpénz bevezetését, holott az még kísérleti stádiumban van.
Csaknem félszáz halálos áldozata volt 2019 szeptemberében a Bahamákon a Dorian hurrikánnak, amely két napig tombolt a szigeteken. Tört és zúzott, nyomában megszűnt a víz- és az áramellátás, az utak egy része járhatatlanná vált. A csapásnak azonban volt egy kedvező utóhatása is. Mivel bebizonyosodott, hogy ha nincs áram, nem működnek a bankok, az ATM-ek, emiatt hiány keletkezett készpénzből, felgyorsították a digitális jegybankpénzzel kapcsolatos fejlesztéseket.
A projektbe a Nemzetközi Valutaalap is bekapcsolódott, amely a károk enyhítésére 200 millió dolláros pénzügyi segítséget nyújtott a 700 szigetből álló országnak. Egy évvel később, 2020 októberében a világon elsőként bevezették a bahamai dollárral egyenértékű digitális jegybankpénzt, a homokdollárt.
Volt mire építeni, hiszen Bahamán a lakosság több mint 90 százalékának van okostelefonja, elterjedt a mobil fizetési mód. „A központi bank digitális valutája köti össze az egyes mobilfizetési rendszereket és a szereplőket” – méltatta az innovációt a közelmúltban John Rolle, a bahamai központi bank elnöke az IMF vezérigazgatója, Kristalina Georgieva társaságában tartott online bemutatón.
Log In or Sign Up to View
See posts, photos and more on Facebook.
A központi bank a forgalmazásra felhatalmazott pénzintézeteket látja el homokdollárral, az ügyfelek az alkalmazott technikától függően bizonyos összeghatáron belül fizethetnek vele. Akiknek nincs bankkapcsolatuk, havi 1500 dollár értékű forgalmat bonyolíthatnak le, akik pedig a pénzügyi szolgáltatóiknál valamennyi biztonsági feltételnek eleget tesznek, havi 20 ezerig mehetnek el (a bahamai dollár árfolyamát az amerikai dollárhoz kötik, 1:1 arányban). A digitális pénznek nincs tranzakciós költsége, díja, olcsóbb a kártyás fizetésnél.
Hasonló megfontolásból fejlesztette ki digitális dollárját a Kelet-Karibi Központi Bank, amelyik nyolc szigetállam közös valutáját bocsátja ki. A lakosság egy részének itt sincs bankkapcsolata. A DCash 2021 áprilisában először négy szigetállamban vált elérhetővé, és minden értelemben készpénzt helyettesítő eszköz, a jegybank áll mögötte. A mobil pénztárcát ügynököknél lehet megnyitni, és arra akár egy szupermarketben is be lehet fizetni a készpénzt, ezzel megnyílik a számla; a megoldástól azt várják, hogy 2025-re felére csökken a készpénzforgalom.
Jóval ambiciózusabb a Kínai Népbank, amely tavaly Pekingben, Sanghajban, Szucsouban és Sencsenben fejenként kétszáz jüan digitális jegybankpénzt osztott szét sorsolással 200 ezer jelentkező között, akik vállalták, hogy mobilalkalmazás révén, QR-kóddal vásárolnak vele. Kínában az Alipay és a WeChat Pay több százmillió ügyfele fizet már így, a digitális jüannal velük is versenybe száll a Kínai Népbank, amely a világpremiert a jövő februári téli olimpiára időzíti.