Épületeket emeltek a magyar zsidók ausztriai tömegsírja fölé, a történet egy írót is megihletett

3 perc

2022.02.22. 12:50

A második világháború éveiben a legnagyobb grazi munkatábort Liebenauban működtették, 1945 áprilisában a magyar zsidók számára ez volt az átmeneti állomás a mauthauseni haláltáborig. Itt később annak ellenére építkeztek, hogy a helyszínen csontmaradványokat találtak. Szeretettel külföldről sorozatunk ez alkalommal Bécsből jelentkezik.

Dunkelblum a címe annak az osztrák regénynek, amely a tavalyi év legnagyobb könyvsikere volt Ausztriában, s amelyért a szerző, Eva Menasse több osztrák és német kitüntetést is kapott. A művészi módon megírt fikció, amely 1989-ben játszódik, s egy restaurálni szándékozott zsidó temető bemocskolásáról számol be, valós eseményeken alapul.

1945 márciusában a rohonci (Rechnitz) kastélyban mulatott katonatisztekkel a ház fiatal úrnője, Thyssen-Bornemisza Margit grófnő, aki a hangulatot fokozandó, felajánlotta a lerészegedett katonáknak, hogy végezzék ki a ház tövébe zárt, védőfal építésére hurcolt mintegy kétszáz magyar zsidó kényszermunkást, aki a mauthauseni koncentrációs tábor felé hajtva pihent meg a településen.

Váratlan fordulat jöhet a hírhedt rohonci vérengzés ügyében

Újabb kérdőjelek tűnhetnek el a burgenlandi településen a második világháború idején zajlott borzalmak történetéből. Egy idős hölgy tett tanúvallomást. Szeretettel külföldről című sorozatunk ezúttal Bécsből jelentkezik.