Nemzetközi lapszemle: Orbán pénzt, Brüsszel biztosítékokat kér, a következő tíz nap dönthet Ukrajnában
Az orosz–ukrán konfliktus a legélesebb nemzetközi válsághelyzet az 1962-es kubai rakétaválság óta. Soha azóta nem volt ekkora veszélyben a világ. A háborúból az ukránok akár győztesen is kikerülhetnek. Kérdés az is, mit lép a következőkben az Egyesült Államok. Mindeközben Orbán Viktor újratervezte az EU-s támogatáshoz fűződő viszonyát.
Wall Street Journal: Van remény Ukrajnában, de Amerika aggodalmas
Az amerikai lap vezércikke úgy látja, hogy Ukrajna vissza tudja verni az agressziót, ha kap elég segítséget, ám Biden és a NATO még mindig túlságosan is óvatos. A mai hármas brüsszeli csúcs üzenete azonban bizonyosan az lesz, hogy az érintett országok egységesen és határozottan támogatják Kijevet. De a szomorú valóság az, hogy sokkal többet kellene tenni az oroszok legyőzésére.
Mert bármennyire is meglepő, az ukránok a szívós harcok és hatalmas emberáldozatok árán esélyt nyújtanak a Nyugatnak az orosz imperializmus feltartóztatására, még mielőtt az a katonai szövetséget veszélyeztetné. Kiderült ugyanakkor, hogy az orosz hadsereg gyengébb, mint ahogy azt például a Pentagon gondolta. És minden várakozással ellentétben Ukrajna akár még nyerhet is. Bizonyítja azonban, hogy a szabadságnak ára van.
A nyugati vezetők viszont még mindin azon aggályoskodnak, hogy mi lesz, ha az ukránok kerekednek felül. A jelek szerint főleg Biden riad vissza attól, hogy megtegye, amit kell Putyin legyőzéséhez. Ezért van, hogy a fegyverek csak lassan jutnak el a címzetthez. Nehéz szabadulni a gyanútól, hogy Putyin a nukleáris fenyegetéssel meg tudta félemlíteni Washingtont. Így az rendben van, hogy nem lesz repülési tilalom az ukrán légtérben.
Ám ettől még igénybe kell venni az összes többi lehetőséget. Annál is inkább, mert a Kreml újra kardot fog csörtetni, ha azt látja, hogy az eredményes. Hogy ne így legyen, ahhoz meg kell győzni Putyint, hogy hasonló ellencsapásra számíthat, ha atom-, biológiai vagy vegyi fegyverhez nyúl.