Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Oroszország nem áll túl jól ebben a háborúban. A nemzetközi diplomáciában hetek alatt pária lett, Putyinra háborús bűnösként tekintenek, és ha előbb-utóbb katonai győzelmet is arat Ukrajnában, az a győzelem keserű lesz, értelmetlen pusztításként és népirtásként kerül majd be a történelembe.
Ebben a helyzetben a Nyugat a maga módján, a politikai, gazdasági és katonai érdekeit szem előtt tartva, pragmatikusan áll ki Ukrajna mellett: katonailag és pénzügyileg segítséget nyújt, de közvetlenül nem avatkozik be a konfliktusba, nem küld katonákat az ostromlott országba, gazdaságilag próbálja megroppantani az oroszokat. És ami legalább ennyire fontos: retorikailag is támogatja Ukrajnát.