„Akkor léphetünk ki az utcára, amikor tesztelésre megyünk” – magyarok mesélték el, milyen az élet a Covid miatt lezárt Sanghajban
A vuhani lezárások óta Kína viszonylagos nyugalomban élte át a koronavírus-járvány elmúlt két évét, az omikron azonban mindent megváltoztatott. Bár csak négy napnak indult, Sanghajban négy hete van gyakorlatilag hermetikusan bezárva a lakosság, köztük több magyar. Ők a hvg360-nak szürke zónából beszerzett élelmiszerről, szalaggal körbekerített lakóközösségekről, árgusan figyelő őrökről és a válásig frusztrált szomszédokról is meséltek.
„Ha valakivel beszélünk, aki nem Kínában él, mindig megkérdezi, hogy a boltba azért ugye elmehetünk? Fárasztó a huszonötödik alkalommal is elmondani, hogy a lakás ajtaját sem léphetjük át.”
Szerencsi Ágnes 12 éve él Sanghajban, az elmúlt hónapban azonban nem sokat látott a 25 milliós metropoliszból. A növekvő számú koronavírus-fertőzés miatt Kína legnépesebb városát március 28-án, eredetileg négy napra zárták le a hatóságok. A négy napból mára négy hét lett, a világjárványt eddig szigorú lezárásokkal elfojtó, így az elmúlt két évet viszonylagos nyugalomban töltő ország most először szembesült az omikron variáns jelentette kihívásokkal.
Az egyik helyi egyetemen dolgozó Ágnes nem az egyetlen magyar, aki a hetek óta tartó lezárások foglya lett. Sanghajban élő honfitársaival együtt Vesztegzár néven podcastot is indítottak, melyben mindennapjaikról számolnak be az ételrendelés nehézségeitől kezdve a lakóközösség internetes veszekedésein át a boltokban alvó alkalmazottakig.