Nemzetközi lapszemle: Kim Lane Scheppele elmagyarázza Orbán hosszú uralmának titkát

7 perc

2022.05.25. 08:15

Az EU-s olajembargó-alkudozás határai. Az oroszok legyőzésének esélyei. Béna kacsává teszi-e a magyar Országgyűlést a rendeleti kormányzás fenntartása? Válogatás a világlapok írásaiból.

  • Bloomberg

Orbán Viktor azzal indítja ötödik mandátumát, hogy kikezdi hatalmának korlátait. Azaz még nagyobb befolyást akar magának az ország fölött. Programját már a múlt héten ismertette az amerikai konzervatívok ernyőszervezetének budapesti konferenciáján. A lényeg, hogy meg kell szabadulni a fékektől és ellensúlyoktól, teljes ellenőrzést kell bevezetni. Aztán tegnap hozzá is látott, amikor a Parlamentben megszavaztatta, hogy módosítsák az alaptörvényt.

Így rendkívüli esetekben rendeleti úton kormányozhat. Kabinetfőnöke irányítja a titkosszolgálatokat, amire az ellenzék úgy reagált, hogy még jobban igyekszik kézbe kaparintani az országot, amely amúgy az EU tagja. Orbán immár az egész világon a nacionalisták zászlóvivője, Donald Trump nagy vezetőként üdvözölte az említett tanácskozáson.

Viszont egyre jobban elszigetelődik, miután már a lengyelek is elhatárolódnak tőle. Szövetségesei pedig sorra lebőgtek: Trump, Benjamin Netanjahu, Marine Le Pen. Ily módon kevés támogatója maradt a nemzetközi porondon. Ám ez nem lassította le nyomulását.

  • New York Times

Egy kis erős ember látott vendégül néhány konzervatív amerikai populistát, köztük videó útján Tucker Carlsont, amikor Budapesten ülésezett a Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC). A házigazda 12 év alatt átvezette országát a liberális demokráciából abba a rendszerbe, amelyet büszkén illiberális demokráciának hív. A szisztéma jellemzője a járványszerű korrupció, a nemi kisebbségek elnyomatása, a sajtó tényleges állami ellenőrzése, az alkotmány és a választási szabályok megbuherálása, hogy a Fidesznek mindenképpen kétharmada legyen. Szóval nem sok demokratikus van benne.