Meglepetésként érte augusztus elején a szakmai szerveket és a közvéleményt a kormány tűzifarendelete, amely jelentősen enyhített a fakitermelés szabályozásán, a természetvédelem és biodiverzitás kárára. A WWF már ekkor kifejezte aggodalmait, hiszen az új szabályozás hatalmas természeti károkat okozhat a magyar erdőkben. Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdőprogramjának vezetője az EUrológusnak elmondta, hogy a rendelet majdhogynem derült égből villámcsapásként érte a legtöbb szakmai szereplőt.
Az, hogy a kormány épp most döntött az erdős területek kevésbé környezetkímélő hasznosítása mellett, az európai politikai trendek fényében mindenképpen meghökkentő. Csak 2022-ben sok rendkívül fontos klímavédelmi lépés történt az Unióban. Például elfogadták a Fit for 55 nevű, nagy szabású klímavédelmi csomagot, amelynek célja, hogy az EU károsanyag kibocsátását 2030-ra 55 százalékkal csökkentse. Az unió klímastratégiájában pedig az erdős területek megőrzése és védelme is egyre hangsúlyosabb.
Ezt Gálhidy is megerősítette, aki elmondta, hogy Európában a természeti területek megőrzése és helyreállítása egyre inkább prioritást élvez. A szakértő szerint a természeti területek védelme a klímaváltozás elleni küzdelem fontos része. Az erdős területek megfelelő kezelésének tehát nem csak természetvédelmi jelentősége van.
Parászka Boróka: A rózsagyűjtéstől az erdészgyilkosságig - az erdélyi fairtások tanulsága
A romániai erdők, és különösen az erdélyi, székelyföldi erdős területek apadtak. Miért? Mert az erdővédelemre tett formális ígéretek mögött nem volt valódi politikai szándék. A folyamat pedig nem visszafordítható. Vélemény.