Egymillió nyugdíjas havi 140 ezret se kap, és az infláció is hatalmas csapást mér rájuk

9 perc

2022.09.12. 04:30

A minimálnyugdíj 2008 óta változatlanul 28 500 ezer forint, 2022-ben még mindig 60 ezer nyugdíjas kap 40 ezer forintnál alacsonyabb havi ellátást, egymillióé pedig nem éri el a 140 ezer forintot. De az se jár jól, aki többet kap: az inflációkövető nyugdíjemelési szisztéma ilyen infláció mellett nem képes lépést tartani az inflációval. Közben a nyugdíjkassza egyensúlya már most teljesen felborult, idén legalább félezer milliárd forintot kell beletolni a költségvetésből.

A 2019. január 1-jén hatályba lépett adókedvezménynek köszönhetően jelentősen nőtt a dolgozó nyugdíjasok száma – közölte Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára. Míg korábban 75 ezren, addig idén júniusban már több mint 161 ezren dolgoztak nyugdíj mellett – sorolta. „A nyugdíjasok ma számíthatnak a kormányra, amely egy olyan többgenerációs országban gondolkodik, ahol az időseknek is több megbecsülés jut” – mondta még az államtitkár, és azt fejtegette, hogy a kormány még a nehéz gazdasági helyzetben is „garantálja” az inflációkövető nyugdíjemelést. Mellesleg megígérte, hogy az érintettek jövőre is számolhatnak a 13. havi nyugdíjjal.

Az államtitkár azt nem fejtette ki, hogy ha a nyugdíjak őrzik az értéküket, sőt a nyugdíjasok több juttatást kapnak a 13. havi ellátásnak köszönhetően, akkor mégis miért érzi úgy egyre több nyugdíjas, hogy dolgoznia kell. A kézenfekvő magyarázat, hogy a nyugdíjasok életszínvonala romlik – vagy legalábbis a nyugdíjasok jelentős része úgy érzi, nem tud az igényeinek megfelelően megélni a nyugdíjából, ezért kénytelen munkát vállalni. Ami persze némileg ellentmond a kormányzati propagandának.

  • A minimálnyugdíj megalázóan alacsony

Tény, az állam a folyósított nyugdíjak összegét az infláció mértékével emeli, így papíron a nyugdíjak őrzik vásárlóértéküket. Ez azonban egyáltalán nem jelenti, hogy minden, sőt akár csak a legtöbb nyugdíjas meg tudna élni a nyugdíjából.