Mostantól nem érezheti magát biztonságban, aki az orosz befolyásolási hálózat része

10 perc

2022.09.15. 09:30

Lehet félnivalójuk azoknak, akik bekerültek az orosz befolyásolási kapcsolatrendszerbe az elmúlt években, legyenek azok politikusok, tisztviselők, bárki – a volt kémelhárító, Katrein Ferenc szerint ez az egyik üzenete annak, hogy az Egyesült Államok jelezte: tud arról, hogy az elmúlt években hogyan és kiket vásárolt meg Moszkva saját befolyásának növelése érdekében. Katrein Ferenc szerint ez egy erős politikai üzenet is, egyúttal egy befolyásolási ellenművelet, amely csak nyitánya annak, ami ezen a fronton még várható.

Névjegy

Katrein Ferenc 2000-től 2013-ig dolgozott a Nemzetbiztonsági Hivatalban (NBH), majd az Alkotmányvédelmi Hivatalban (AH). Az extrémizmussal foglalkozott, azon belül is a szélsőjobboldallal és a nemzetközi terrorizmussal, valamint kémelhárítással. Műveleti igazgató, később a főigazgató vezető főtanácsadója lett. Jelenleg külföldön él, civilként.

HVG360: Oroszország 2014 óta több mint 300 millió dollárt költött titokban arra, hogy több mint két tucat ország politikusait és más tisztviselőit próbálja befolyásolni – állítja az amerikai külügyminisztérium egy most nyilvánosságra hozott táviratban. Antony Blinken külügyminiszter, a távirat aláírója idézett egy új hírszerzési értékelést azokról a globális, fedett erőfeszítésekről, amelyekkel Moszkva a vele szimpatizáló eszmeiséget és politikai pártokat támogatja. A táviratban nem szerepelnek konkrét orosz célpontok, ugyanakkor ezekről az Egyesült Államok titkos információkat fog átadni egyes kiválasztott országoknak. Mint egykori kémelhárító, meglepődött ezen a híren? Újdonság ez?

 

Katrein Ferenc: Annyiban újdonság, hogy most húzták meg nagyon látványosan a vörös vonalat az amerikaiak. Most lett elegük ezekből az orosz befolyásolási műveletekből. Eddig passzívan gyűjthették az információkat és „dolgozták fel” az érintetteket. Az amerikai külügyminiszter most gondoskodott arról, hogy ez az információ kijusson a médiába és eljusson azokhoz, akik érintettek. Ez egy üzenet és fenyegetés is, hiszen innentől kezdve az, aki ennek a hálózatnak a része, nem érezheti magát biztonságban. Legyen az politikai szereplő, vagy bárki. Ez egy nagyon erős üzenet.

Katrein Ferenc
Juhász István András

HVG360: De normális esetben is ez úgy működne, hogy az amerikai titkosszolgálat ezt az információt a külföldi partnerszolgálatnak adná csak át. Nem pedig világgá kürtölné.

K. F.: Normális esetben ez valóban így történne. De mivel befolyásolásról beszélünk, az, hogy ezt világgá kürtölik így, valójában egy ellenlépés, mondhatni, egy befolyásolási ellenművelet. Most jutott el szerintem odáig az Egyesült Államok, hogy megelégelték az orosz befolyás mértékét. Mostanában jöhettek rá, hogy másképp nem tudnak ez ellen fellépni, csak egy hasonló befolyásolási ellenművelettel. Ez most ennek az ellenlépésnek a nyitánya lehet.

HVG360: Mit várnak ettől az amerikaiak?

K. F.: Szerintem azt, hogy az érintett országok szolgálatait bevonják ezekbe a konkrét elhárítási műveletekbe. Az amerikaiak arra számíthatnak, hogy ezek után az érintett országok titkosszolgálatai – velük együttműködve – végig fognak menni azokon az embereken, akik ennek a hálózatnak a részei. De ha ez nem is történik meg, az amerikai lépésnek már most megvan a hatása, hiszen azok, akik a hálózat részei, most már tudják, hogy ezt tudják róluk. Az amerikaiak üzenete az, hogy ha bárki ennek a hálózatnak bármilyen módon segítséget nyújt, az számíthat a következményekre.

HVG360: Mi lehet a következmény? Például az, hogy az illető lelepleződik?

K. F.: Akár az is, igen.

HVG360: Azért ez mégiscsak egy titkosszolgálatokra tartozó ügy. Miért kellett ezt politikai síkra terelni?