Az EU mintha legyűrte volna a Covidot, de az oltás egyre inkább politikai kérdés

6 perc

2022.03.06. 14:10

Európa országaiban sorra szüntetik meg a járványügyi korlátozásokat, ám ami utána maradt, az sok esetben konfliktusok és békétlen egymás mellett élés.

Vajon a koronavírus-járvány elleni küzdelem inkább a százméteres síkfutáshoz hasonlítható-e, ahol közel a célegyenes, vagy inkább terepfutás sok nehézséggel és messzi célállomással? Ekképp fogalmazta meg egy brit szakértő azt a dilemmát, hogy szabad-e győzelmet hirdetni, és azt mondani, vége a pandémiának. Úgy tűnik, az EU egyre több országa inkább sprintfutásként tudná le a védekezést, hiszen sorra szüntetik meg a járványügyi korlátozásokat Skandináviától az Ibériai-félszigetig, és Közép-Európában is, holott az omikron-variáns okozta ötödik hullám – a legtöbb esetben január végén vagy február elején tapasztalt – tetőpontján épphogy túl van a kontinens legtöbb országa.

A sort Dánia kezdte a múlt hónap elején, amikor még a fertőzések száma a hullám tetején volt. De Mette Frederiksen kormányfő úgy fogalmazott:

Készek vagyunk kilépni a koronavírus árnyékából, viszlát, korlátozás, éljen a régi élet.

Többek között megszűnt a kötelező maszkhasználat, a Covid-igazolás – oltás vagy negatív teszt – a közintézményekbe belépéskor, és kinyitottak az éjszakai bárok. A példát gyorsan követte Finnország, Svédország és Norvégia, amelyek februárban fokozatosan szinte valamennyi korlátozásnak véget vetettek. A svéd egészségügyi miniszter, Lena Hallengren pedig kijelentette, hogy a Covidot többé nem tekintik veszélynek a társadalomra, és Svédország meg is szüntette a tömeges tesztelést.