Kiderült, valójában nem olyanok a fiatalok, amilyennek a kormányzati sikerpropaganda lefesti őket
Másfél évig titkolták a 2020-as magyar ifjúságkutatás adatait, így csak most derült ki, hogy a kormányközeli Nézőpont Intézethez köthető Társadalomkutató nevű műhely gyorselemzésében jócskán torzított, így végül a kormányra nézve kedvezőbb képet mutatott be. Ezt rajzolta át húsz társadalomtudós, aki átbogarászta a végül mégiscsak nyilvánossá tett adatokat.
„Bízunk benne, hogy ilyen kötetnek soha többet nem kell megszületnie”
– olvasható a meglepőnek tűnő ajánló egy nemrég megszületett köteten, amelynek címe A lábjegyzeten is túl – magyar ifjúságkutatás 2020 (a továbbiakban Lábjegyzet), és amelyben „a magyarországi 2020-as nagymintás ifjúságkutatás autonóm narratíváját” írja le húsz társadalomkutató, ifjúságszociológus.
Ebből az derül ki, hogy a kutatásról készített – a kormányközeli Nézőponthoz köthető Társadalomkutató nevű műhely által jegyzett –, 2021 nyarán közzétett hivatalos gyorsjelentésben közölt adatok és következtetések egy része igencsak problémás.
E problémák közös nevezője, hogy mindig a kormánynak kedvező narratíva felé hajlottak el a megállapítások: hol kifejezetten téves adatokról van szó, hol bizonyos tények elhallgatásáról, hol pedig egyes témák sajátos értelmezéséről – mondta a hvg360-nak a Lábjegyzet tanulmánykötet szerkesztője. Nagy Ádám szerint a kutatás az adatfelvétel szempontjából is megkérdőjelezhető volt, hiszen bár megkérdeztek határon túli magyar fiatalokat is, de csak a Kárpát-medencében élőket, a Londonban, Berlinben élő magyar fiatalok véleményére nem volt kíváncsi a felmérés.