Trumpista hullám futtathatja zátonyra Biden hajóját

10 perc

2022.11.08. 05:00

Minden előjel szerint a republikánusok a képviselőházban, de akár a szenátusban is megszerezhetik a többséget a keddi félidős kongresszusi választáson az Egyesült Államokban. Ha így lesz, mindent megtesznek azért, hogy a következő két évben megbénítsák Joe Bident, amivel a 2024-es elnökválasztáson esélyt adhatnak Donald Trumpnak a Fehér Ház visszafoglalására. A két szembenálló tábor már odáig jutott, hogy a másik hatalomra jutását az országra leselkedő végveszélynek láttatják, ami rombolja az amerikai demokráciáról a világban kialakult képet.

„Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város” – idézi Jézus hegyi beszédét Máté evangéliumának ötödik fejezete a 14. versében. Ezt ajánlotta puritán hittestvérei figyelmébe 1630-ban az Újvilág első meghatározó protestáns kolóniájának, Massachusetts Baynek a kormányzója, John Winthrop. Őrá pedig sűrűn hivatkozott Ronald Reagan republikánus amerikai elnök, aki a vietnámi háború és a Watergate-botrány sokkja után visszaállította az Egyesült Államok önbecsülését, a Hollywoodban csiszolódott kommunikációs készségével azt sugallva, hogy az USA demokráciája az a „fénylő város a hegyen”, amely irányt és példát mutat a világnak. Ez az amerikai kivételesség ideájának alaptétele.

A november 8-ai félidős kongresszusi választás előtti kampányt követők viszont az Atlanti-óceán túlpartján egy alaposan megkopott fényű várost láthatnak, ahol a politikai küzdelem egymással szemben álló két tábora kizárólag az ellenfelét okolja a romlásért, aminek következtében a londoni Economist Intelligence Unit legutóbbi demokráciaindexében az USA már csak a 26. helyre került a 167 ország közül, Chile és Észtország közé (Magyarország az 58., Ghána után, Kolumbia előtt).

Az amerikai republikánusok és a demokraták minden eddiginél többet, legalább 17 milliárd dollárt gyűjtöttek össze ahhoz, hogy bebizonyítsák, ha a másik nyer, s ellenőrzi a kongresszus két házát, az egyenesen a demokrácia végéhez vezető utat nyitja meg – romhalmazzá változtatva a hegyen egykor fénylő várost.

Joe Biden amerikai elnök a kampányzáró körútján azt hangoztatta, hogy pártja, a demokraták nem csak a szenátusban szereznek még egy mandátumot, a képviselőházban is megőrzik a szűk többségüket. Vagyis hozta a tőle kötelező optimizmust, ám a közvélemény-kutatások és a történelmi példák azt mutatják,

a demokraták veresége szinte kódolt, Biden jóslatának megvalósulása csodaszámba menne.

Legalább akkorába, mint amikor 2016-ban az ezredfordulón még magát liberálisnak beállító, s a Clinton-házaspárral barátkozó ingatlanmágnásból egy nagy kanyarral botrányoktól övezett konzervatív zászlóvivővé vált – ám mindeközben megingathatatlanul nárcisztikus – Donald Trump legyőzte a Fehér Ház kulcsát már a zsebében érző Hillary Clintont.

A republikánusoknak öt mandátumot kell elhódítaniuk a képviselőházban a demokratáktól ahhoz, hogy a többséggel együtt a házelnöki poszt Nancy Pelositól Kevin McCarthyhoz kerüljön.