Minden eredeti terven, határidőn, költségkereten túllépve, öt év után, 55 milliárd forintból elkészült az Operaház Andrássy úti épületének felújítása. Az egymilliárd forintba került lámpák fényében csillogó friss aranyozás, a restaurált Lotz-freskók és a választás előtti összetartás elfedi, hogy Orbán Viktor két bizalmi embere évekig vitatkozott a neoreneszánsz épület megújításáról.
Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója másfél éves rekonstrukcióban gondolkodott.
Csaknem duplájára nőhetnek az Operaház felújításának költségei, és még évekig zárva maradhat. A tervet az Operaház vezetése sem támogatja.
A nézőtér és a közönségforgalmi terek megújítását, valamint a színpadi gépezet lecserélését tartotta a legfontosabbnak. Az NDK-beli szerkezet már a beépítésekor, az 1980-as években sem számított a legkorszerűbbnek, és olyan rossz állapotba került, hogy biztonságos működtetése kétségessé vált. Zavarta az előadást, mert olyan zajosan működött, hogy néha a nézőtéren is lehetett hallani.
Ám jött a Müpa most Kossuth-díjjal is kitüntetett tervezője, a zeneszerető és zeneértő
Zoboki Gábor építész, aki beleszeretett az épületbe, és elhatározta, hogy minden egyes négyzetcentiméterében visszaállítja az Ybl-kori állapotokat.