Építhet-e orosz cég atomerőművet Magyarországon? A szakhatóság szerint nincs baj
Zajlik a paksi bővítés engedélyezése, bár már minden határidőből kicsúszott a projekt. Mindenesetre az orosz–ukrán háború nem okozott közvetlen fennakadásokat, ahogy Paks I. üzemeltetésében sem.
Orbán Viktor következetesen nem hajlandó elhatárolódni a háborús agresszor Oroszországtól, illetve annak vezetőjétől, Vlagyimir Putyintól. Így továbbra is teljes mellszélességgel védi a paksi bővítést a jelenlegi, a Roszatom által megvalósítandó formájában. Szerinte érdemtelenül „sok támadás érte a beruházást, ami nagy károkat okoz, mert ezek nélkül 2023-ban már üzemelne az erőmű”.
Ez súlyos csúsztatás, a késés legfőbb oka ugyanis az, hogy az oroszok mind ez idáig képtelenek voltak olyan műszaki dokumentációt és létesítésiengedély-kérelmet összerakni, ami megfelelne az uniós szabályoknak, így átmehetne egy uniós nukleáris hatóságon. A VVER–1200 típusú reaktorblokkok Finnországban és Magyarországon se kaptak eddig létesítési engedélyt, holott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) már 2021 őszén kifutott az eljárásra a szabályok szerint rendelkezésre álló időből.