A meglepetést hozó választás nem menti meg Libanont a gazdasági válságtól

Elvesztette parlamenti többségét a Hezbollah vezette blokk Libanonban. Az új helyzetben még nehezebb lesz kormányt alakítani és dönteni a gazdasági válság kezelését célzó reformokról.

A meglepetést hozó választás nem menti meg Libanont a gazdasági válságtól

Első ízben fordult elő, hogy Dél-Libanonból, a Hezbollah síita mozgalom fellegvárából ellenzéki jelölt jutott be a parlamentbe. Méghozzá az Irán által támogatott szervezet szövetségesei két – egy görög ortodox és egy drúz – mandátumot vesztettek, ami jól tükrözi a sok elemzőt meglepetésként ért új trendet. A parlamenti választás múlt héten közzétett végeredménye szerint ugyanis úgy tűnik, független elitellenesként tucatnyi ismeretlen arc került a törvényhozásba. Így a politikai osztállyal szembehelyezkedők csoportjának létszáma az al-Dzsazíra katari tévé értékelése szerint elérheti a 22-t is a 128 fős parlamentben.

A Hezbollah vezette tábor viszont csak 58 mandátumot szerzett, míg a szintén hagyományos pártokból álló, de Hezbollah-ellenes tömb 47 helynek örülhet az al-Dzsazíra szerint (a csatorna egy képviselő politikai irányultságát sehova sem sorolta). A pontos erőviszonyokról más orgánumok egy-két mandátumnyi különbséggel eltérő számokat közöltek, mivel még nem lehet pontosan tudni minden új képviselőről, hogy merre helyezkedik majd. De tény, hogy a Hezbollah és szövetségesei elvesztették parlamenti többségüket, és hozzávetőleg tíz mandátummal kevesebbet kaptak a 2018-as választáson elért 71 helyhez képest.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?