Az árcédulák mutatják majd, kik fizetik valójában a kormányzati különadókat
Ágazati különadók mögé rejti megszorító csomagját a kormány, és arra is ügyel, hogy a terheket ne a favoritjai nyögjék. Az unortodox Robin Hood ráadásul a leggazdagabbak közé szórja a beszedett 800 milliárdot.
„A 2022 májusában hivatalba lépett kormány azzal szembesült, hogy az előző – Orbán Viktor által vezetett – jobboldali kormány költségvetésében hamis adatok szerepelnek. A költségvetési törvényben leírt főbb számok ugyanis egyáltalán nem feleltek meg a valóságnak: a 4,9 százalékos hiány valójában a 8 százalékot is meghaladta volna. Orbán Viktor ötödik kormányának rendkívüli gazdasági intézkedéseket kellett meghoznia annak érdekében, hogy hazánk elkerülje az adósságválságot és a saját lábára álljon.”
Ha konzekvens lenne, ezekkel a mondatokkal kezdődne a 2022-es költségvetés végrehajtásáról szóló törvény. A megfogalmazást, a mostani helyzetre adaptálva, a 2010-es évről szóló zárszámadásból kölcsönöztük, amely törvénybe iktatta Bajnai Gordon miniszterelnök elmarasztalását.
Az előterjesztője Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter volt, aki most, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökeként, néhány nappal az ötödik Orbán-kormány által elrendelt „rendkívüli gazdasági intézkedések” előtt tartott előadásában azt fejtegette: „Az államadósság mértéke, az államadósság szintje fenntarthatatlan, 42 ezermilliárd forint, 30 százalékos növekedés történt két év alatt." Szólhatott volna a voksvadászati célú osztogatások idején, mert minden illetékes és szakértő tudta, hogy azoknak nincs fedezete, így viszont – a csaknem három évtizede elhunyt legendás közgazdász, Liska Tibor szavaival élve – fosztogatás lesz a vége.
Amire egyetlen elemző sem számított, az a visszavágás mértéke.