Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Nagyrészt a Gazdaságvédelmi Alapból vesz el forrásokat a kormány, hogy „csak” a GDP 4,9 százaléka lehessen az éves költségvetési hiány 2022-ben a választások elé időzített pénzszórással együtt.
Megjelent az a kormányhatározat, amely azt részletezi, pontosan mely költségvetési tételeken húz a kabinet 2022-ben annak érdekében, hogy az éves hiány ne a GDP 5,9, hanem csak 4,9 százaléka legyen. Illetve egész pontosan 605,4 milliárd forintnyi előirányzatcsökkentés van meghatározva, még legalább 150 milliárdot a pénzügyminiszternek, vagyis Varga Mihálynak kell találnia az érintett miniszterek bevonásával.
Először csak 350 milliárdról volt szó
Varga Mihály először a 2022-es finanszírozási terv bemutatásakor beszélt arról, hogy a kormány 4,9 százalékra tervezi csökkenteni a 2022-es hiánycélt. Mindezt úgy vezette fel, mintha köze lenne ahhoz, hogy a kormány 5 százalék feletti növekedést vár 2022-re. Erről valójában nem lehet szó, hiszen már az eredeti költségvetési törvény is 5 százalék feletti (egész pontosan 5,2 százalékos) növekedéssel számol. A növekedés az aktuális előrejelzések (például a jegybanké) szerint egyébként el fog maradni az 5 százaléktól.
A Pénzügyminisztérium korábban 350 milliárd forintnyi beruházás halasztásáról adott ki közleményt, majd 750 milliárdos összegről konkrétan 2022-t illetően – a 350 milliárdos bejelentésből nem volt világos, az mennyire érinti a 2021-es, és mennyire a 2022-es évet.
Majd ezt követte a kormányhatározat a konkrétumokkal.
Főleg a beruházási tartalékból áldoznak
Bár konkrétumokról beszélni erős túlzás, a 605 milliárd legnagyobb szelete, 400 milliárd forint a Beruházási Alap nevezetű tartalék elvételéből származik. Tartalékkeretről van szó, így a büdzsé nem részletezte, mire tervezte a kormány költeni – vagyis nem tudni, milyen konkrét projektek, beruházások finanszírozásából fog hiányozni ez az összeg. A többi tétel a Portfolio összesítésében:
Megcsapolják az újraindítási alapot
Az elvonások nagy része a Gazdaság-újraindítási Alapot érinti. Vagyis, ha úgy tetszik, a kormány a gazdaság újraindításából áldoz fel annak érdekében, hogy alacsonyabb legyen a hiány 2022-ben. No meg persze azért, hogy legyen pénz a választások elé időzített, a költségvetésbe eredetileg be nem tervezett szavazatvásárlásra népjóléti intézkedésekre, mint például a gyermekesek szja-visszatérítése vagy a teljes 13. havi nyugdíj kifizetése.
Voltaképpen persze nem a gazdaság újraindítását áldozza be a kormány, hiszen a Gazdaság-újraindítási Alap legtöbb tételének a világon semmi köze a gazdaság újraindításához. Az alapba – leánykori nevén: Gazdaságvédelmi Alap – a kormány lényegében minden olyan tételt összesöpört, aminek bármi köze van a gazdasághoz. A fejezetek ráadásul jórészt az illetékes minisztériumok fennhatósága alatt maradtak, lényegében csak formailag kerültek a költségvetési törvényben egy kalap alá.
A kormány még a járványválság legkeményebb időszakában sem gazdaságvédelemre vagy -újraindításra költötte az alapból átcsoportosított pénzeket sem, a hvg.hu januári gyűjtése szerint a gazdaságvédelemre szánt pénzek legfeljebb negyede mehetett ténylegesen válságkezelésre.
És mégis újraindult
Ezzel együtt a jelek szerint immár a kormány is úgy látja, hogy a gazdaságot nem kell már újraindítani, mivel az újraindult. Matolcsy György jegybankelnök egy ideje már hevesen ostorozza a kormányt, amiért az továbbra is önti a pénzt a gazdaságra, ezzel egyfelől magasan tartja az éves hiányokat és az államadósságot, másfelől gerjeszti az inflációt és súlyosbítja a gazdaságban meglévő kereslet-kínálati egyensúlytalanságokat.
A kormány egy ideig azt hangoztatta, hogy a gazdaság még élénkítésre szorul – közben persze azt is, hogy jobban teljesít. Jobban a vártnál, jobban a versenytársaknál, az uniós átlagnál stb. Úgy tűnik, immár szempont az óvatos fiskális politika a kormány számára. Annyira azért nem, a 2022-re jelenleg tervezett 4,9 százalékos hiány még mindig magasnak számít. És hiába fogja vissza a kormány a beruházásokat, ha közben ezermilliárdos összeget szór ki a választások előtt. Ami borítékolhatóan felfelé hajtja majd az inflációt. Amit a jegybank most épp éves átlagban 5 százalékra vár 2022-re, úgy, hogy év végén csökkenhet a 4 százalékos felső sávhatár alá.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.
Az 51 éves brit szakember húsz éven át dolgozott a Red Bullnál.
Kiara Lord posztolt egy szelfit.