Máté Gábor addiktológus: "Ami Magyarországon történik a drogfüggőkkel, az botrány"
Minél több a stressz, a trauma, annál nagyobb az esély arra, hogy valaki függő legyen, ha az is marad, az nem az ő hibája, hanem a társadalomé. Ha büntetjük, kizárjuk, azzal olyan körülményt teremtünk, amiben nem lehet gyógyulni – magyarázza Máté Gábor. A családjával 1957-ben kivándorolt, Kanadában élő orvos több bestseller szerzője. HVG-portré.
HVG: Gyerekkora óta foglalkoztatja, hogy miért szenvedünk olyan sokat, és miért okozunk szenvedést másoknak. Emlékszik, mi késztette erre?
Máté Gábor: Tízéves lehettem, a szüleimnek volt egy nagyon magas könyvespolca, aminek a tetején tartották azokat a könyveket, amiket nem szerették volna, ha elolvasok. Egyszer mégis felmásztam, és leemeltem egy könyvet a náci bűntettekről. Láttam benne a meztelen emberek képét, a tömeggyilkosság nyomait. Az apám munkaszolgálatban volt, de hallgatott róla, anyám pedig abszolút nem beszélt azokról az időkről és a szülei haláláról, túl fájdalmas volt neki.
Ez volt az első alkalom tehát, hogy szembesültem a holokauszttal, és akkor fogalmaztam meg ezt a kérdést. Ma már tudok választ adni rá: ha megnézem Hitler vagy Sztálin gyermekkorát, borzalmasan szenvedett mindkettő, gyűlt bennük a harag, a gyűlölet, a hatalomvágy. Persze kellett hozzá az adott történelmi helyzet is.
HVG: Hogyan lehet a traumából kigyógyulni?