Az infláció spirálja és a recesszió örvénye szédíti a világgazdaságot
A kutyaszorítóba került politikusok figyelmétől övezve küzdenek világszerte a jegybankárok az infláció ellen, hogy a monetáris szigorítással ne idézzenek elő recessziót. Európában pluszfeladat az olasz adósságválság kirobbanásának elkerülése.
„A jegybank feladata eltüntetni a bóléstálat, amikor a buli hangulata kezd a tetőfokára hágni” – 1955-ben, a New York-i Waldorf Astoria szálló báltermében mondott beszédében így fogalmazta meg szemléletesen a központi bankok legfontosabb küldetését William McChesney Martin, aki a leghosszabb ideig, csaknem húsz évig állt az amerikai Fed élén. Arra célzott, hogy
a felelős jegybankárnak a monetáris szigorítást már akkor meg kell kezdenie, amikor az infláció gyorsulásának még csak a jelei mutatkoznak.
Jelenlegi utódja, Jerome Powell viszont egyre szaporodó bírálói szerint túl sokáig hagyta, hogy az olcsó hitel nektárja megrészegítse a gazdaság szereplőit, akik most világszerte a négy évtizede leggyorsabb, csillapodni nem akaró infláció okozta fejfájással ébrednek a mámorból, és kijózanító pofonok sorával kell szembesülniük.
Az élelmiszeren és a tisztálkodáson spórolnak a magyarok az infláció miatt, több munkát is vállalnak
Már akkor is durvának érezték a magyarok az inflációt, amikor a kanyarban sem volt a háború, azóta pedig csak rosszabb lett a helyzet - derült ki a Cetelem Körképből.
Powell a minap maga is elismerte, hogy talán hamarabb kellett volna kamatemelésbe kezdeni, Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter – aki korábban a Fed elnöke is volt – pedig hibának nevezte, hogy a kormány más tagjaival együtt azzal igyekeztek megnyugtatni az embereket, hogy az infláció csak átmeneti. Nem így történt, a drágulás májusban már 8,6 százalék volt, ami négy évtizede a leggyorsabb. A Fed pedig sebességet váltott, és 0,75 százalékponttal emelte az irányadó kamatlábat, ami a monetáris politikáról határozó nyílt piaci bizottság július végi ülése után ugyanennyivel nőhet újra, s az idén akár 3 százalék fölé is emelkedhet. A tőzsdék idegesen reagáltak, s a kamatemelés különösen megviselte a kriptovaluták piacát.