Drágul a diákhitel és az albérlet, sok hallgatónak évekre csak a mamahotel marad

Óriásit ugrott a szabad felhasználású diákhitel kamata, ám a hallgatók és szüleik pénztárcáját elsősorban nem ez, hanem az elszálló lakásbérleti díjak és élelmiszerárak terhelik meg.

  • Kovács Gábor, Tarnay Kristóf Ábel Kovács Gábor, Tarnay Kristóf Ábel
Drágul a diákhitel és az albérlet, sok hallgatónak évekre csak a mamahotel marad

„Bárcsak az ösztöndíjak is követnék az inflációt” – reagált gúnyosan egy egyetemista a közösségi oldalán, amikor megtudta, hogy júliustól két és félszeresére, 4,99 százalékra emelkedik a szabadon elkölthető Diákhitel 1 kamata. Bár a drágítás – főleg, hogy azt a hvg.hu cikke előtt a hitelt nyújtó állami cég nem verte nagy dobra – sokaknak borzolta a kedélyeit, nem jelent azonnali pluszköltséget. A diákhitelek törlesztését ugyanis akkor kell csak megkezdeni, ha valaki már lediplomázott, és a törlesztőrészlet eleinte a minimálbérhez, később az adós keresetéhez igazodik. Az emelés hatására tehát a futamidők nyúlnak meg.

Egy átlagos összeget kérvényező adós nagyjából tíz év alatt törleszt, ám annak időtartama leginkább a jövedelemtől függ. Ha például valaki a maximálisan elérhető 4,5 millió forintot veszi fel, és átlag alatti keresete van, akár húsz évig is elhúzódhat a futamidő – példálózik Argyelán József, a Bankmonitor elemzője.

A Diákhitel Központ az emelés után azzal érvelt, hogy még az új kamat is alacsonyabb a jegybanki irányadó rátánál, így továbbra is ez a legkedvezőbb szabad felhasználású hitel.

„Csak egy szabadcélú termék kedvezőbb, a kamatmentes babaváró hitel”

– erősíti meg a pénzpiaci szakértő, hozzátéve, hogy annak viszont szigorúbbak a feltételei. A piaci személyi kölcsönöknél 9-től akár 20 százalékig is elmehet a teljeshiteldíj-mutató, a jelzáloghiteleké pedig 8-tól indul, viszont azokhoz ingatlanfedezet is kell. Ezekhez képest a diákhitel annyira kedvező, hogy befektetések finanszírozására sem utolsó: még a biztos hozammal kecsegtető államkötvények között is van olyan, amelyet megéri megvenni a megemelt kamatú kölcsönből. „Közgazdaságilag nézve elvileg mindenkinek fel kéne vennie és állampapírba tennie” – mondja Szőke Levente szegedi egyetemista, aki maga is így tett. Hozzáteszi, olyanokat is ismer, akik kriptovalutába vagy részvényekbe fektették be az igényelt összeget, amelyek persze jóval kockázatosabbak.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.