Egyes afrikai országokban már éhínség van, mert hiányzik az ukrajnai háborúban bennragadt búza
Példátlan élelmiszerválság fenyeget a világban, a legsebezhetőbb országok Afrikában és Ázsiában vannak. Oroszország Ukrajna elleni agressziója csak tetézi a klímaválság és a járvány okozta gondokat.
Az ötéves Amina Abdi már a második nap nem tudott járni, és összeesett a sivatagban, miután anyjával útra kelt az éhezés elől menekülve Szomália déli részén. Egy hete nem evett, csontvázzá fogyott, bőre hámlani kezdett. Mozdulatlanul feküdt a homokban a tűző napon, anyja megrázta a testét, vajon dobog-e még a szíve. De nem mozdult többé – emlékezett elfojtott hangon a 40 éves anya, Hodan Mohamed Szirad a The Washington Post minapi helyi beszámolója szerint.
A kislányt egy közeli faluban eltemette, de sietett vissza, hogy a még élő hat gyermekét megmentse,
és eljussanak az etiópiai határnál lévő menekülttáborába.
A G7 szerint lenne megoldás arra, hogy csökkenjen az élelmiszerválság
A világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítő csoport (G7) felszólította a jelentős élelmiszerkészletekkel rendelkező országokat és vállalatokat, hogy korlátozások és piaci torzítások nélkül segítsenek enyhíteni az élelmiszerhiányt - derült ki a G7 németországi csúcstalálkozójának keddi zárónyilatkozatából.
Amina egyike volt annak a több száz gyermeknek, akik az utóbbi hetekben éhen haltak Szomáliában. Kelet-Afrikát az utóbbi négy évtized legsúlyosabb aszálya sújtja, Szomáliát a szokásos gondok is gyötrik: fegyveres konfliktus, koronavírus-járvány, betegségek, sőt még sáskajárás is. Ám a csapásokat ezúttal tovább súlyosbítja a majdnem ötezer kilométerre lévő ukrajnai háború. Az orosz invázió előtt Szomália búzaigényének szinte a teljes egészét Ukrajna és Oroszország szállította, lakosságának csaknem a fele, 7,1 millió ember viszont most már éhezik. Az ENSZ szerint a kelet-afrikai országnak sürgősen másfél milliárd dollárnyi segélyre volna szüksége, de a donorok ennek csak a 18 százalékát ajánlották fel.