Az állam még a Covid-pénzekből is ad Mészáros külföldi szállodaépítésére
Mészáros Lőrinc és Jellinek Dániel is jól jár azzal a több százmilliárd forint közpénzzel, amit az állam a poszt-Covid újraindulásra hivatkozva osztott szét.
Még szeptember közepén is telt házas a patinás isztriai Miramar Hotel, melynek kasszája Mészáros Lőrincnél, Magyarország leggazdagabb emberénél cseng. Az egykori gázszerelő májusban büszkélkedett el azzal, hogy temérdek pénzt, összesen 100 millió eurót, azaz hozzávetőleg 40 milliárd forintot fektet be Horvátországban. A Miramar megszerzésén túl ugyanis Riva's néven egy ötcsillagos, 180 szobás luxusszállót is épít.
Csakhogy a pénz egy részét nem a saját, hanem az adófizetők zsebéből húzza ki.
A Mészáros-vállalatok ugyanis annak a 200 milliárd forintos programnak a fő haszonélvezői közé tartoznak, amelyet még 2020-ban indított az állami Magyar Fejlesztési Bank azzal a jelszóval, hogy a járvány sújtotta gazdaság újraindítását segítse. E pénzt olyan beruházásokra és akvizíciókra lehet elkölteni, amelyek nem, vagy csak részben finanszírozhatók hitelből.
Nem is lenne ezzel baj, ha nem titkosították volna a befektetési folyamatot, igencsak megnehezítve, hogy a nyilvánosság megismerje az összeg útját. Az MFB honlapján mindössze két kiírt pályázat található: az elsőben három alapkezelő nyerhetett el fejenként 50-50 milliárd forintot, a másodikban pedig további egy 50 milliárdot.
Közös feltétel volt, hogy az alapkezelőknek legalább 30 százalékos, azaz 21,4 milliárd forintnyi magántőkét is hozzá kellett tenniük a közpénzhez, így összesen legalább 286 milliárd forint folyt be a négy krízisalapba. Amelyekről csupán annyit lehet megtudni, hogy a futamidejük 2021-től 2036-ig tart, s legkésőbb 2031 végéig be kell fektetni a bennük gyűjtött tőkét.
Az MFB egyebek mellett kikötötte, hogy pornográfiába, fegyverkereskedelembe vagy gyerekmunkások kizsákmányolásába nem lehet invesztálni a projektenként minimum 500 milliós, maximum az adott alap tőkéjének a negyedére rúgó összeget. Minden egyéb üzleti titok, olyannyira, hogy az MFB csak azzal a feltétellel szerződött a nyertesekkel, hogy a részleteket ők sem hozzák nyilvánosságra. A HVG többszöri megkeresésére az állami bank még csak nem is reagált, ami – közpénzről lévén szó – nonszensz.