Terv nélkül, üres kasszával rohan a válságba a kormány, dominóként dőlhetnek a cégek
A fizetések szeptemberben, tíz év óta először, nem tudtak lépést tartani az árak emelkedésével, az energiaköltségekre ezermilliárd forintok hiányoznak a gazdaságból. Uniós pénzek híján üres az államkassza, a kormánynak pedig nincs átfogó terve a válságkezelésre.
Banki kockázatkezelők tucatjai bújják ezekben a hetekben céges ügyfeleik számlaforgalmát, hogy felmerül-e a bedőlés veszélye az energiaárak elszabadulása miatt. A pénzügyi szakemberek úgy értékelték a HVG-nek, hogy a vállalkozók még jól is járhatnak az ügybuzgalmukkal, hiszen a banki kapcsolattartók időben bejelentkezhetnek az ajánlattal a cég folyószámlahitelének megemelésére.
De persze olyan helyzet is kialakulhat, amikor a bank, éppen ellenkezőleg, leállítja a hitelezést. Vállalatvezetők ezrei kapják kézhez ezekben a napokban azokat a számlákat, amelyeket a korábbiakhoz képest sokszoros tarifa alapján kalkuláltak a szolgáltatók.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) becslése szerint akár 200 ezer céget is bajba sodorhat a gáz és az áram drágulása, így a krízis összességében egymillió munkahelyet fenyeget. A VOSZ kalkulációja szerint 2-3 ezermilliárd forint kellene ezeknek a vállalatoknak a megmentésére, a kormány azonban hivatalosan eddig csak 200 milliárd forintot különített el.