Egy szexuális ragadozó leleplezésének kínzó dilemmái – film a Weinstein-botrány feltárásáról
A valódi feladat nem az információk megszerzése, hanem az áldozatok meggyőzése volt, hogy a nevükkel vállalják felkavaró történetüket – derül ki az erőszaktevő Harvey Weinstein amerikai producert lebuktató két újságírónő nyomozásáról szóló, Azt mondta című filmből.
Jodi Kantor és Megan Twohey, a The New York Times újságírói legmerészebb álmaikban sem gondolták, hogy öt évvel ezelőtt megjelent cikkük Harvey Weinstein Oscar-díjas producer szexuális visszaéléseiről az egész világon végigsöprő változásokat indít el.
A két újságíró a Weinstein-ügy előtt már hosszú évek óta foglalkozott szexuális erőszakkal, zaklatásokkal kapcsolatos esetekkel, Twohey többek között Donald Trumpról írt leleplező cikket. Akkor úgy tűnt, teljesen hiába, hiszen Trumpot nem sokkal a cikk megjelenése után megválasztották az Egyesült Államok elnökének.
Ilyen előzmények után meglepő, hogy mekkorát robbant a 2017 októberében a napilapban megjelent Weinstein-cikk,
amelyben feltárták, hogy Hollywood egyik legbefolyásosabb producere, akihez többek között a Ponyvaregény, a Kill Bill, a Szerelmes Shakespeare, A király beszéde Oscar-díjas filmek kötődnek, évtizedeken át zaklatott, erőszakolt meg nőket.
A The New York Times írása elindította a me too mozgalmat, amely nem maradt a szórakoztatóipar keretei között. A Time magazin a csendet megtörő áldozatokat 2017-ben az Év Emberének választotta, munkahelyek ezrei gondolták újra a dolgozók viselkedésére vonatkozó szabályokat, hoztak szigorúbb rendelkezéseket a zaklatás áldozatainak védelmében. Túlzás nélkül állítható, hogy Kantor és Twohey cikke biztonságosabb, jobb körülményeket teremtett a munkahelyek jelentős részén.