Vlagyimir Szorokin szerint Oroszország azt képzeli, olyan hatalmas, ha elfingja magát, azzal fűteni lehet Európát
A Budapesten mindig szívesen látott orosz szerző magyarul először megjelent brutális regényének szereplői az utolsó csepp vérüket és az összes testnedvüket adják az új nagyorosz álomért.
Mit csináljon az író, ha azt látja, hogy nemcsak egy egész század múlik el éppen, hanem a szeme előtt omlik össze mindaz, amiről sok millió ember azt hitte, soha nem történhet meg?
Vlagyimir Szorokin egyetlen gépelt oldalon foglalta össze, hogy az ezredvéghez közeledve érhet-e még bennünket meglepetés az auschwitzi gázkamrák, a drezdai bombázás, a DNS-kísérletek, a Kopasz énekesnő, Malevics Fekete négyzete, a pszichoanalízis, a szovjet Gulag, a műanyag kaviár, az automata mosógép és a magyar '56 után?
Mi lehet még meglepetés, kérdezi még egyszer. Az a válasz, hogy csak az örök béke. Szorokin készséggel beismeri, tévedett, az örök béke ugyanolyan illúzió, mint az, hogy a Szovjetunió kommunistái beváltják egyetlen ígéretüket, azon kívül, hogy hétfőtől minden más lesz. Furcsa módon újra itt vannak, és újra valami rendkívülit ígérnek: a kommunizmus nem tűnt el attól, hogy végigmentek rajta egy nedves törlőronggyal.
Az élet keményebb, mint az irodalom
– mondta a szeptember végi PesText nemzetközi irodalmi és kulturális fesztiválon az egyik avatott hazai fordítójának, M. Nagy Miklósnak és a Duna-parti Három Holló Kulturális Központ színháztermét zsúfolásig megtöltő rajongóinak.
Vlagyimir Szorokin: Az ukrajnai háború mindenkit személyesen érint
Putyin, a diktátor nem csupán azért indult meg Ukrajna ellen, mert bosszút akart állni az ukrán népen, miután az nem szeretne orosz ukáz szerint élni - írja Vlagyimir Szorokin a legnagyobb német lapban. A Süddeutsche Zeitung a legjelentősebb kortársi orosz írónak nevezi a szerzőt, aki úgy látja történelmi okok is meghúzódnak az agresszió mögött.