„Nézze, mi van itt, közben meg milliárdokból építik ezt a vasutat is. Nem volna annak a pénznek jobb helye?”

5 perc

2022.12.23. 08:00

Energiaválság, dráguló rezsi-, és fogyasztói árak – nehézségekkel és aggodalommal teli a 2022-es év zárása. Riportunkban az általános helyzetkép mellett Dél- és Dél-Kelet-Magyarországon vizsgáltuk meg, mi következik az Orbán-kormány politikájából.

Nehéz átérezni a válság súlyát, ha a pestiek még a Bosnyák téri kofák előtt kígyózó sorban is azon tanakodnak, hogy inkább a melegebb, de ezekben a napokban igencsak esős Maldív-szigetekre, vagy a kicsit hűvösebb, de ragyogó napsütést ígérő Tenerifére utazzanak. A libamáj kilója 19 ezer forint (tavaly akciósan még egy tízesért is el lehetett csípni), de így sem fog az árus nyakán maradni.

Több a vevő, mint eddig volt

– mondja a hentes, és rálicitál a zöldséges is: „Az árakban van vagy 20 százalékos emelkedés, de a forgalom nem csökkent.” Miért is hozná a felszínre egy ilyen szituáció a szolidaritás érzését? És miért alakulna ki együttérzés azokban, akikből – bár maguk is szembesülnek a szegénységgel – a politikai kurzus kommunikációja kiöli ezt az attitűdöt?

Medián: Már kétharmadnyian mondják, hogy rossz irányba megy az ország

A tavaszi választások óta folyamatosan romló közhangulat decemberre újabb mélypontot ért el, az ünnepi készülődés csak kevesek rosszkedvét enyhíti.

Szegeden a nagy bevásárlások egyik helyszínén, az önkormányzati tulajdonú Mars téri piacon – amellett, hogy a fűtést lecsavarták – a helypénz is magasabb lett. A fenyőárusok ezzel indokolják a magasabb árakat is, és nem lepődnek meg, ha fenyő helyett sok nyugdíjas csak ágakat vásárol. A karácsonyi díszeknek is kisebb a keletjük, az árus szerint szerencse, hogy maradt a tavalyi készítésű asztali díszekből, mert azokat valamivel olcsóbban tudják adni. Az újak már drágák, mert a Mol alaposan megemelte a gyertya alapanyagának, a paraffinnak az árát, háromszor annyit is elkérnek érte, mint tavaly.

Szeged, a Mars téri piac
Oláh Tamás