Átverés vagy valódi szándék? Kiveséztük, mit tesz a kormány a korrupció ellen az EU-s eurómilliárdokért
A magyar kormány csak az Európai Bizottságot ámítja a 27 pontos csomagjával, vagy az valóban alkalmas lehet a korrupció elleni harcra? Szakértőkkel próbáltuk megfejteni, mire lehetnek jók az új intézkedések és intézmények.
A magyar kormány, annak reményében, hogy hozzáférhet az EU jogállamisági feltételrendszere miatt blokkolt uniós forrásokhoz, futószalagon hozta az új jogszabályokat az elmúlt hónapokban. Most a helyreállítási alap pénzeinek lehívásához kell garantálnia, hogy átláthatóbban fog működni, ezért 27 korrupcióellenes intézkedést hozott. Ám az eddig blokkolt támogatás 5,3 milliárd eurós részét csak akkor kapja meg az EU-tól, ha sikeresen teljesíti 27 ‘szupermérföldkőként' emlegetett vállalását. A változtatások labirintusában azonban könnyű eltévedni, mert az intézkedéseket a kormány rendkívüli sietségben hozta. Mindenesetre mostantól lesz például Integritás Hatóság, Korrupcióellenes Munkacsoport, pótmagánvádas eljárás, és változik az adatigénylés rendszere is, csak hogy néhány fontosabb elemet említsünk.
Abban, hogy mennyire lehetnek sikeresek az új intézkedések, még a szakértői vélemények is eltérnek. Az EUrologus Lattmann Tamás nemzetközi jogászt, Martin József Pétert, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatóját, a K-Monitortól Léderer Sándor ügyvezető igazgatót és Molnár Noémi Fanni ügyvédet kérdezte a változásokról.
17 vagy 27? Az intézkedések