Nincs miért csodálkozni azon, hogy Orbánig vezetik el a maffiamódszerek szálait
Nagyot szólt a Spiegel cikke arról, hogy maffiamódszerekkel szorítják ki a német cégeket a magyar piacról. A téma régóta napirenden van, a jelek szerint sok szereplő most értette meg, hogy mennyire kiszolgáltatottak Magyarországon. A német tőke elleni megmozdulások a Fidesz belső működésének koordinálatlanságára utalnak - mondta Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alapítvány szakértője.
Egyértelműen többről van szó, mint pusztán egy Magyarországgal foglalkozó német újságcikkről, az abban leírt problémák hetek, hónapok óta napirenden vannak a német politikában és diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a berlini Német Marshall Alapítvány Közép-Európa-szakértője.
Tény, hogy a Der Spiegel cikkében is vázolt magyarországi állapotok – a jogbiztonság hiánya, az egyes szektorokra, sőt egyes vállalkozásokra szabott különadók, a célzott jogalkotás, a gazdasági szereplőkkel szembeni kormányzati és Fidesz-közeli nyomásgyakorlás – évek óta fennállnak. Az újdonság az, hogy egy, az építőipar számára meghatározó, Németországban jelentékeny lobbierővel rendelkező cementipari vállalatcsoport magyarországi kiszorítására történt kísérlet.
A német cégek egy része már megbánta magyarországi befektetését Orbánék miatt
A német politika jóindulatára sosem tartott igényt az Orbán-kormány, most viszont a gazdasági kapcsolatok is válságba kerültek. Hónapok óta panaszkodnak német cégek, a berlini vezetés pedig uniós szinten venne elégtételt a jogsértő módszerekért.
Korábban a magyar kormány ügyesen szalámizta le a külföldi gazdasági szereplőket; amikor például a német hátterű média- vagy kiskereskedelmi cégeket, a ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.-t érték támadások, az nem váltott ki koordinált ellenállást.