Lehet visszaélésszerűen használni az államfői kegyelmet?

7 perc

2023.05.20. 08:30

A korábbi köztársasági elnökök – szemben a Budaházy Györgynek menlevelet adó Novák Katalinnal – még ügyeltek arra, hogy döntésüket ne lehessen a független bíróság ítéletének kétségbe vonásaként értelmezni.

Jóllehet Novák Katalin a Fideszben már nem visel (nem viselhet) semmilyen pártfunkciót, azzal, hogy a terrorcselekményért elítélt Budaházy Györgynek végrehajtási kegyelmet adott, nem csak a szélsőjobb felé gyakorolt gesztust. Hatalmas szívességet tett Orbánnak is, akinek nem csupán a bal–liberális ellenzéket kell leszerelnie, de arra is ügyelnie kell, hogy a Fidesz radikális szárnyában megjelenő elégedetlenkedő hangok nyomán ne induljon meg az átszivárgás a Mi Hazánk felé.

Bár a Budaházynak és társainak adott elnöki kegyelemről formálisan a Sándor-palotában döntöttek, ez aligha történhetett a karmelita kolostorból érkezett áldás – vagy inkább megrendelés – nélkül.

Kiengedte a Fidesz a börtönből Budaházyt, ezzel potenciális riválist is kreált Toroczkainak

Azzal, hogy Budaházy György kegyelmet kapott, a hosszú éveken át róla kialakult kép egy csapásra megváltozott: már nem ő a vesztes, aki börtönben tölti el azt az időt, amit egykori barátai politikai karrier építésére használnak. Most győztest csinált belőle a Fidesz.

A kegyelmi kérvények eljárásrendje eleve kötelezővé teszi az Igazságügyi Minisztérium bevonását: a szaktárca véleményez, az államfői döntést pedig még a miniszternek is ellenjegyeznie kell.