A Tarnóy-ügy nyomában: Hogy lett valaki csehszlovák kém a hidegháború idején az Egyesült Királyságban?
Cikkünket a Tarnóy Péter leleplezéséről szóló hírek ihlették, ám fontos hozzátenni, hogy a brit közéletben viszonylagos rendszerességgel buknak le a csehszlovák állambiztonság egykori ügynökei, még miniszter és miniszterelnöki magántitkár is akadt közöttük.
Sokan felkapták a fejüket, amikor áprilisban megírta a brit sajtó, hogy a magyar származású üzletember, Tarnóy Péter az StB, vagyis a csehszlovák állambiztonság (Státní bezpečnost/Štátna bezpečnosť) ügynöke volt. Persze a tánc innen ismerős, a bulvárlap vádol, a megvádolt elszántan tagad és hamisítványnak nevezi az ügynöki voltát igazoló, egyébként cseh állambiztonsági iratokat. Nem is feltétlenül Tarnóy személye itt a legérdekesebb, hanem inkább az, hogy mit keresett a hidegháborúban az StB az Egyesült Királyságban és miként voltak képesek a csehszlovákok a brit üzleti és politikai elit tagjai közül ügynököket beszervezni?
Ugyanis az, hogy a Daily Mail megírta Tarnóyról, hogy csehszlovák ügynök volt, korántsem minősül példátlan szenzációnak, a brit politikai élet igen prominens szereplőiről derültek ki hasonlók, még a közelmúltban is. A csehszlovákok legnagyobb fogása mindenképpen a miniszterelnöki ambíciókat dédelgető John Stonehouse postai és telekommunikációs szolgáltatásokért felelős miniszter volt a hatvanas években. De legutóbb például Ernest Fernyhough-ról, Harold Wilson miniszterelnök egykori magántitkáráról derült ki, hogy rendszeresen átadta az StB ügynökeinek a főnöke és az amerikai elnök között zajlott telefonbeszélgetések kivonatait.
És nem ők voltak az egyedüliek. Hogy miként fordulhatott elő mindez, annak körbejárásában segítségünkre volt Krajcsír Lukács történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa és cseh/szlovák referense. Először is arra kerestük vele a választ, hogy miért pont Nagy-Britanniában volt erős a hidegháború idején a csehszlovák hírszerzés. Krajcsír elmondta, hogy a helyzet megértéséhez vissza kell mennünk a második világháború kirobbanásának évébe.
Az StB nagy-britanniai beépülését megkönnyítő két legfontosabb körülmény