A Tarnóy-ügy nyomában: Hogy lett valaki csehszlovák kém a hidegháború idején az Egyesült Királyságban?

11 perc

2023.05.25. 17:30

Cikkünket a Tarnóy Péter leleplezéséről szóló hírek ihlették, ám fontos hozzátenni, hogy a brit közéletben viszonylagos rendszerességgel buknak le a csehszlovák állambiztonság egykori ügynökei, még miniszter és miniszterelnöki magántitkár is akadt közöttük.

Sokan felkapták a fejüket, amikor áprilisban megírta a brit sajtó, hogy a magyar származású üzletember, Tarnóy Péter az StB, vagyis a csehszlovák állambiztonság (Státní bezpečnost/Štátna bezpečnosť) ügynöke volt. Persze a tánc innen ismerős, a bulvárlap vádol, a megvádolt elszántan tagad és hamisítványnak nevezi az ügynöki voltát igazoló, egyébként cseh állambiztonsági iratokat. Nem is feltétlenül Tarnóy személye itt a legérdekesebb, hanem inkább az, hogy mit keresett a hidegháborúban az StB az Egyesült Királyságban és miként voltak képesek a csehszlovákok a brit üzleti és politikai elit tagjai közül ügynököket beszervezni?

Ugyanis az, hogy a Daily Mail megírta Tarnóyról, hogy csehszlovák ügynök volt, korántsem minősül példátlan szenzációnak, a brit politikai élet igen prominens szereplőiről derültek ki hasonlók, még a közelmúltban is. A csehszlovákok legnagyobb fogása mindenképpen a miniszterelnöki ambíciókat dédelgető John Stonehouse postai és telekommunikációs szolgáltatásokért felelős miniszter volt a hatvanas években. De legutóbb például Ernest Fernyhough-ról, Harold Wilson miniszterelnök egykori magántitkáráról derült ki, hogy rendszeresen átadta az StB ügynökeinek a főnöke és az amerikai elnök között zajlott telefonbeszélgetések kivonatait.

Mobil gőzölő berendezés, amelyet a levelezés felügyelete és a cenzúra során a borítékok kibontására használtak
Wikimedia Commons / Shaddack

És nem ők voltak az egyedüliek. Hogy miként fordulhatott elő mindez, annak körbejárásában segítségünkre volt Krajcsír Lukács történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa és cseh/szlovák referense. Először is arra kerestük vele a választ, hogy miért pont Nagy-Britanniában volt erős a hidegháború idején a csehszlovák hírszerzés. Krajcsír elmondta, hogy a helyzet megértéséhez vissza kell mennünk a második világháború kirobbanásának évébe.

Az StB nagy-britanniai beépülését megkönnyítő két legfontosabb körülmény