Peking a nagyhatalmi státusa elismerésére akarja rászorítani Washingtont
Nem sokat sikerült olvasztani a befagyott amerikai–kínai kapcsolatokon, és a Peking kémkedésének erősödéséről érkező hírek újabb jelét adják a hidegháborús nagyhatalmi verseny kialakulásának.
A tapasztalt diplomata nemcsak a szóból ért, hanem a – néha nem túl finom – gesztusokból is. Antony Blinken amerikai külügyminiszter nyilván tudta, hogy nem vár rá szívélyes tárgyalás Pekingben, amikor a repülőtéren
nem terítettek elé vörös szőnyeget, és viszonylag alacsony beosztású kormánytisztviselő fogadta.
Az is látványos volt, hogy amikor legutóbb, 2018-ban Hszi Csin-pinggel találkozott az USA diplomáciájának irányítója, akkor Mike Pompeo, még a kínai pártfőtitkár-államfő mellett kapott helyet, ezúttal a médiának szánt képeken Blinkennek távolról kellett, fizikailag is felnéznie a hatalmas asztal fejénél, tőle balra ülő vendéglátójára.
Blinken Kínában: "Őszinte, lényegre törő és építő jellegű tárgyalásokat" folytattunk
Blinken, aki februárban elhalasztotta pekingi utazását, miután egy gyanús kínai kémléggömb repült be az amerikai légtérbe, a legmagasabb rangú amerikai vezető, aki Joe Biden elnök 2021. januári beiktatása óta Pekingbe látogatott.
Peking azt is igyekezett kommunikálni, hogy a kapcsolatok újrafelvételét Washington sürgette, miután Blinken lemondta a februárra tervezett útját, mert az USA területe fölött megjelent egy kínai kémléggömb, amit lelőtt az amerikai légierő. A kínaiak azt is szerették volna, ha előbb Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter vagy Gina Raimondo kereskedelmi miniszter látogat hozzájuk, hogy a megbeszélések a gazdasági kérdésekre korlátozódjanak.