Tagság helyett garanciák? Zelenszkij potyára nem megy a NATO-csúcsra
Egységet kíván mutatni a NATO a július 10–11-ei vilniusi csúcson, ám továbbra is megoszlanak a vélemények arról, mikor és milyen feltételekkel vegyék fel Ukrajnát a tagok sorába.
Már onnan tudni lehet majd, mit kap Ukrajna a NATO jövő heti vilniusi csúcstalálkozóján, hogy elutazik-e a litván fővárosba Volodimir Zelenszkij elnök. Kijevi források szerint ha a katonai szövetség nem mondja ki, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háború végeztével soron kívül felveszik a volt szovjet tagköztársaságot, akkor a politikus meg sem jelenik a csúcson.
Az esélyek nem egyértelműek, a Finnország áprilisi csatlakozásával 31 tagúra bővült észak-atlanti szövetség megosztott ugyanis, s csak abban van egyetértés, hogy Ukrajnát végül be kell engedni a katonai szövetségbe.
Sorkatonaságról hivatásos hadseregre vált Ukrajna a háború után
Már a NATO-tagságra készül hosszú távon Ukrajna a tervezett reformmal, de egyelőre Kijev azon dolgozik, hogy növelje a hazai fegyvergyártást.
A helyzetet bonyolítja, hogy
egyes tagállamok más álláspontot képviselnek, mint néhány évvel ezelőtt.
2008-ban, amikor a bukaresti NATO-csúcson először merült fel komolyan Ukrajna és Grúzia integrációjának kérdése, az amerikaiak voltak azok, akik egyértelműen támogatták a felvételüket. Az európai kormányok viszont akkor elvetették az azonnali tagság lehetőségét, és csak arra tettek ígéretet, hogy a két ország végül beléphet a szövetségbe. (Az éppen ellenzékben lévő Orbán Viktor a várakozás nélküli belépés mellett érvelt.)