Hátrányból indul a Nyugat az Északi-sarkvidékért folyó fegyverkezési harcban

Az ukrajnai háború miatt véget értek az egyeztetések, kiéleződött a sarki jég olvadása nyomán fokozódó verseny az Arktiszért. A Nyugat messze lemaradt Moszkvától és Pekingtől.

Hátrányból indul a Nyugat az Északi-sarkvidékért folyó fegyverkezési harcban

Tizenegy hajóval tartott Oroszország és Kína hadgyakorlatot augusztus elején az Északi-sark kapujánál, a Bering-tengeren, Alaszkától délre. Az orosz védelmi minisztérium szerint a kommunikációt, a tengeralattjáró-elhárítást és az egymás hordozóira átszállást gyakorolta a két ország. A hadihajók nemzetközi vizeken maradtak, és az orosz, valamint a kínai kormányzati kommunikáció is leszögezte, hogy nem harmadik fél ellen irányult a hadgyakorlat, de a helyszín nem esett messze az USA-hoz tartozó Aleut-szigetektől.

Egy hadgyakorlat helyszínének kiválasztása politikai üzenetet is tartalmaz, itt éppúgy, mint amikor az amerikai flotta a Tajvani-szorosban gyakorlatozik. Washington megerősítette, hogy hadihajók járőröztek Alaszka környékén, de ezt az USA nem tekinti fenyegetésnek. Ennek ellenére a Pentagon négy rombolót vezényelt a környékre P–8 Poseidon típusú repülők kíséretében.

Mostanra bizonyára hazatértek a hadihajók, ám ez aligha tesz pontot a térség militarizálásának végére.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.