Meddig terhelhetők a nők a politikában, s elképzelhető-e, hogy kevesebbet bírnak egy ország élén férfi társaiknál? – sokan tették fel ezt a kérdést azt követően, hogy a múlt héten bejelentette a lemondását a skót első miniszteri (miniszterelnöki) posztról az 52 éves Nicola Sturgeon. Ő ugyanis éppen úgy kimerültségre, a politika brutalitására, az állandó készenlétre, valamint a magánélet hiányára hivatkozott, mint a minap a 42 éves Jacinda Ardern, immár volt új-zélandi kormányfő. Közös bennük az is, hogy karizmatikus politikusokként a nemzetközi porondon is megállták a helyüket, és gyakran olyan elvárásoknak kellett megfelelniük, amilyeneket férfi társaikkal szemben nem támasztanak.
Nicola Sturgeon 2014 óta vezeti az országot. Szerdán jelentette be lemondását Nicola Sturgeon, Skócia miniszterelnöke, aki rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze Edinburgban - számolt be a . A politikus Skócia történelmének eddigi leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke, most azonban úgy látja, "a skót függetlenség kivívásához olyan vezetőre van szükség, aki nála alkalmasabb a társadalmi ellentétek áthidalására".
Sturgeon 16 évesen lépett be az akkoriban még marginális szerepet játszó Skót Nemzeti Pártba (SNP), s 1999-ben került be a London és Edinburgh előző évi megállapodásának eredményeként újra létrehozott skót parlamentbe. 2004-ben lett az SNP második embere Alex Salmond mögött, aki skót miniszterelnökké vált a párt győzelmével a 2007-es választáson. Az SNP négy évvel későbbi fölényes diadala után ők ketten
vállvetve küzdöttek a 2014-es népszavazás kampányában Skócia függetlenségének kivívásáért,
ám az Egyesült Királyságban maradni akarók 55:45 arányban győztek. Salmond lemondott, Sturgeon követte az első miniszteri poszton.