A függetlenséget támogató pártok kerültek többségbe a skót parlamenti választáson

Az eddig is kormányzó Skót Nemzeti Párt nyerte a skót parlamenti választást, a zöldekkel együtt megvan a többségük ahhoz, hogy népszavazást írhassanak ki a függetlenségről, már ha ezt a brit kormány engedi.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
A függetlenséget támogató pártok kerültek többségbe a skót parlamenti választáson

A szombat estig beérkezett adatok szerint a függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párté (SNP) lehet a legnagyobb frakció a skót parlamentben. Az SNP 63 mandátumhoz jutott a 129-ből, a szintén függetlenségpárti Zöldek pedig 9-hez, így együtt már megvan a többségük.

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, az SNP vezetője azt mondta: a skót választók a függetlenségpárti erőket juttatták többséghez. A demokrácia alapelvei azt diktálják ezek után, hogy a skót nép maga dönthessen saját jövőjéről a koronavírus-válság elmúltával – tette hozzá.

Sturgeon hangsúlyozta: az SNP és a Zöldek álláspontja egyaránt az, hogy az újabb függetlenségi népszavazás időzítéséről egyszerű többségi szavazással kell dönteniük a skót parlamenti képviselőknek.

Boris Johnson brit miniszterelnök az utóbbi időben többször is kijelentette, hogy nem hajlandó hozzájárulni egy újabb skóciai függetlenségi népszavazáshoz, mivel véleménye szerint a 2014-es referendum egy nemzedéknyi időre eldöntötte a kérdést. Akkor a résztvevők 55 százaléka arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el Nagy-Britanniától, két évvel később a Brexit-népszavazáson a skótok 62 százaléka az EU-tagságra szavazott, ez után felerősödtek a függetlenségpárti hangok.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.