Jött pár lelkes egyetemista, és észrevett valamit a 40 éve megoldatlan gyilkossági ügy aktáiban
Három lány, három kísértetiesen hasonló gyilkosság a 80-as évek elején ugyanabban a városban. A rendőrség évtizedeken át tehetetlen, egyik ügyben sem találja a tettest, és pláne nem tudja összekötni az eseteket. Most úgy néz ki, a rendőrségnek besegítő, szemfüles egyetemi hallgatók segítségével kerülhet végre pont a történet végére. A bizonyíték évtizedeken át ott hevert, csak senki nem foglalkozott vele. Aztán jöttek a diákok.
2021 őszén felbolydult az élet Michigan állam rendőrségén. Akkortól kezdve több helyi egyetem tanulói is bekapcsolódhattak a nyomozók munkájába azzal, hogy beleásták magukat a döglött ügyek aktáiba. Olyan dolgokban segítenek, amire a rendőröknek nincs idejük, például iratok ezreit rendezgetik össze, indexálják, digitalizálják az adatokat, könnyen kereshető formába öntik a neveket, helyszíneket. Ha észrevesznek valamit, például hogy a sok évvel azelőtti nyomozásban egy rendszámot rosszul írtak fel, vagy valakit nem hallgattak ki a rendőrök, akkor jegyzeteket fűznek a dokumentumokhoz.
Sorozatunkban akár évtizedekig megoldatlan bűnügyeket mutatunk be szerte a világból. Az összes eddig megjelent történet itt olvasható.
A fiatalok és a rendőrök is lelkesek az együttműködéstől. "A legnehezebb dolog ebben, hogy ne vidd haza az ügyeket. Ha leckéd van, vagy más tantárgyad, vagy munkád, akkor is egész nap csak ezen agyalsz", nyilatkozta a programról beszámoló újságoknak Baylie Kaiser, az egyik egyetemista résztvevő. "A srácokban iszonyú sok energia van. Minden kis részletet megvizsgálnak, nekünk meg erre van szükségünk most, és erre volt szükségünk évek óta", mondta ugyanerről Larry Rothman nyomozóhadnagy.
Részt vesz a programban a Western Michigan University (WMU), hozzájuk társult partnerként a Grand Valley State University, emellett a Michigan State University és a Northern Michigan University is indított ilyen kurzust.
A diákok bevonásával újranyitott ügyek között máris voltak olyanok, amelyekben eredmény született. A WMU honlapja szerint egy 1987-es megoldatlan gyilkosságban, Roxanne Wood ügyében találták meg a tettest a DNS-es családfakutatással, illetve ugyanezzel a módszerrel derítettek fel egy 1988-as ügyet is, és találták meg Cathy Swartz gyilkosát.
A DNS-es családfakutatás módszere az utóbbi évtizedben terjedt el, a lényege, hogy nem teljes egyezést keresnek, mint régen, hanem a technológia fejlődésével részleges egyezést is ki tudnak mutatni, meg tudják mondani, hogy két minta tulajdonosa rokonságban áll egymással, sőt, azt is, milyen közeli rokonok. Így a hozzátartozókat megkeresve tudnak újranyitni korábban vakvágányra jutott nyomozásokat. Ebben nagy segítség az is, hogy privát cégek is nyújtanak ilyen szolgáltatást, és egyre nagyobb adatbázis épül Amerikában ilyen célre beküldött DNS-mintákból.