Hiába dőlt a pénz, a kormány esélyt sem adott az oktatásnak, az egészségügynek és a nyugdíjaknak

5 perc

2023.10.21. 06:15

A különadókból és az infláció miatt nagyon sok pénz folyt be a költségvetésbe, de a kormány ezt úgy költötte el, hogy a korábban is elhanyagolt humán területek most sem jártak jól. Arról már nem is beszélve, hogy a kormány előbb osztogatott, és csak aztán fosztogatott.

Egy lépés előre, két lépés hátra – így jellemezhető a tavalyi költségvetés, amelynek végrehajtásáról a minap nyújtott be törvényjavaslatot a pénzügyminiszter. A 2022-es választások előtt a kormány 1600 milliárd forint körüli extra kiadással igyekezett megnyerni a bizonytalankodókat, amit az év második felében nagyjából másfélszer ekkora összegű adóemeléssel és kiadáscsökkentéssel próbált kiegyensúlyozni.

Előbbit sikerrel, utóbbit viszont csekély eredménnyel, hiszen az államháztartás pénzforgalmi hiánya tavaly – az év második felére ütemezett megszorítások ellenére – a tervezett 3309 milliárd forint helyett 4724 milliárd lett.

Bár a pandémia utáni fellendülés megtorpanását a törvényjavaslat a háborúval és a brüsszeli szankciókkal indokolja, ez legfeljebb féligazság. Hiszen a költségvetés már 2022 februárjában elszállt, és nem azért, mert a hónap utolsó napjaiban Oroszország rárontott Ukrajnára.

Abban a hónapban a gyermekes családok visszakapták az előző évben befizetett személyi jövedelemadójukat, a nyugdíjasok a 13. havi járandóságukat, a fegyveres és rendvédelmi szervek alkalmazottai hathavi bónuszban részesültek, és több ágazatban is felemelték a béreket.