A ChatGPT látványosan jól működik, ha fordításról, levelek írásáról, hirdetések kezeléséről, cégek listázásáról van szó, de egy bonyolult, angol nyelvű állásleírást is segíthet megértetni egy kezdő kollégával” – osztja meg Katona Krisztián, a JobGroup it-toborzási üzletágának vezetője, hogyan használják a cégnél a népszerű mesterségesintelligencia-alapú szöveggenerátort. Érzik azonban a korlátait is: nem ír jobb álláshirdetési szöveget, mint egy ember. Szerinte erre hosszabb távon inkább a kifejezetten munkaügyi célra fejlesztett MI-rendszerek lehetnek majd képesek. Persze most is egyre több helyen dolgoznak algoritmusokat alkalmazó szoftverekkel. „Ezek segíthetik a szakemberek munkáját a sok jelölt rendszerezésében, az interjúk szervezésében, be tudnak kérni munkavállalói ajánlásokat, intelligensen tudnak keresni, és beépített chatbotjuk is van” – sorolja Katona. Hozzátéve: egy álláshirdetési portállal összekötve az MI akár jobb állásokat is ajánlhat az ember figyelmébe, mint amelyekre magától rákeresne.
HVG AI – mesterséges intelligencia / 2023. ősz
Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának második száma. Itt olvashatja. | Egy magyarul írt motivációs levelet még aligha tudnak az ilyen rendszerek feldolgozni, de egy önéletrajz adatait már képesek értelmezni. Katona Krisztián ugyanakkor hangsúlyozza: jelenleg szó sincs arról, hogy ez kiváltaná a hr-eseket. Inkább egy újabb eszközt ad a kezükbe a jelöltek kereséséhez (például a LinkedInen), elmagyaráz nekik szakszavakat, rövidítéseket, ezekkel pedig egy kezdő munkatárs hamarabb szerezhet rutint. „Ám ha a rendszer rangsorolja is a jelölteket, a végleges döntést egy tapasztalt kollégának kell meghoznia” – húzza alá Katona.
A rutinfeladatok automatizálásával a hr-esnek több ideje marad a személyes kommunikációra, és számos más döntéshozatali helyzethez hasonlóan – ha a vezetők élnek is vele –, az adatok az egész munkát észszerűsíthetik.
Felmérhetik például, milyen kollégákra van szükség, milyen okból mentek el a korábban távozók, tehát hogyan lehet mérsékelni a fluktuációt, a maradókat milyen képzésekre kellene elküldeni és így tovább.
Hosszú távon pedig olyan megoldások is elképzelhetők, amelyek például felmérik az álláskeresők nyelvi készségeit a virtuális valóságban, vagy akár virtuális „toborzó kollégák” segítségével – jósolta Sameer Maskey, a Columbia Egyetem adjunktusa az amerikai Forbesban megjelent cikkében.