Budapesti fura szerzetek: Podmaniczky Frigyes, a Kockás Báró, aki feltette Európa térképére a magyar fővárost

19 perc

2023.11.17. 17:45

A XIX. század második felében aligha lehetett úgy főúri társaságot találni Budapesten, hogy abban egy idő után ne tűnt volna fel hórihorgas termetével, császárszakállával, a lehetetlen és egyben jellegzetes pepita öltözékében Podmaniczky Frigyes báró, aki két dolgot szeretett rajongva egész életében: a nőket és a fővárost.

1850 januárjában a lombardiai Lodi kaszárnyájának udvarán szemlére sorakoztak a császári-királyi 7. Prohaszka gyalogezred egy zászlóaljának katonái, kapkodták is magukat rendesen, hiszen egy tábornok jött megtekinteni őket. A generális el is vonult a katonák előtt, ám feltűnt neki egy furcsa, nagyszakállú, huszárosan pödört bajszú, hórihorgas közlegény, aki megjelenésének minden elemével elütött attól, amit egy császári-királyi gyalogezred legénységi állományának tagjaival kapcsolatban látni szeretnek a tábornokok.

Budapesti fura szerzetek
A sorozat többi részét ide kattintva olvashatja.

„Őrnagy úr, mégis miféle fickó ez” – kérdezte meglepetten a tábornok a zászlóaljparancsnoktól. „Ő Podmaniczky közlegény”– válaszolta engedelmesen az őrnagy.

Podmaniczky Frigyes báró és még néhány társa valóban környezetidegen elemnek számítottak a kaszárnyában, és itt talán érdemes is feltenni a kérdést, hogy miként kerülhetett egy magyar arisztokrata abba a helyzetbe, hogy közlegényi uniformisban kelljen dideregnie a lodii kaszárnya alakulóterén?

Podmaniczky Frigyes 1845-ben / Vasárnapi Újság, 1904
Arcanum

Az első karácsonyfa az országban

Podmaniczky Frigyes 1824-ben született gazdag főúri családba és a még életében kiadott négy kötetre rúgó naplótöredékeknek nevezett emlékiratai szerint édesanyja, egy szász királyi miniszter lánya, janckendorfi Nostitz Erzsébet volt az első, aki német szokás szerint karácsonyfával ünnepelte a megváltó születését. Annyi különbség a mostani hagyományok és Podmaniczkyék karácsonya között egészen biztosan volt – talán a mágnási bőség miatt, vagy eleve így hozta el ezt a szokást otthonról Erzsébet asszony, ki tudja – hogy nem a család állított egy nagy fát, hanem a gyerekek fejenként kaptak egy-egy kisebbet.

Ez pedig a Podmaniczky házban öt karácsonyfát jelentett, amik alól öt lelkes kisgyerek halászta ki az előre megbeszélt, a szülők által is hasznosnak ítélt és a gyerekek által is vágyott ajándékot.