Spiegel-elemzés: A világ legdrágább kávéja lett, amelyért Scholz kiküldte Orbánt az EU-csúcson
Mi a jó abban, ami az EU-csúcson történt, és mi a rossz? A világlapok beszámolói sokszínűek, de mindegyikben Orbán Viktor áll a fókuszban, és sokat emlegetik a magyar miniszterelnök kivonulását a tárgyalóteremből, miután a Olaf Scholz német kancellár azt javasolta neki, hogy kávézzon egyet. Nemzetközi lapszemle.
Az Európai Parlament kereszténydemokrata frakciója azt akarja, hogy vizsgálják ki, milyen körülmények közepette állította a jelzőt zöldre a Bizottság Magyarország számára a 10 milliárd eurónyi közösségi támogatás ügyében. Az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber kijelentette, hogy nagyon rossz benyomást kelt a döntés, mert nem szabad, hogy politikai megfontolások áldozata legyen a jogállam megőrzése.
És erős a gyanú, hogy Brüsszel a magyar vétófenyegetés nyomán engedett. Ezért a politikus azt követeli, hogy a jövőben az Európai Unió Bírósága állapítsa meg: betartja-e egy adott ország a jogállami előírásokat. Ugyanakkor Ursula von der Leyen elképzelhetőnek tartja, hogy a költségvetési vitában megkerüljék Magyarországot. Az EU részéről a nyomásgyakorlás eszközének tekintik az évek óta folyamatban lévő eljárást, amely a 7-es paragrafus alapján indult. Annál is inkább, mert az új lengyel kormány már nem fedezi Orbán hátát.
The Times
A szerkesztőségi állásfoglalás szerint Orbán szabotálja az uniós segítségnyújtást, Putyin azonban mégsem nyert, a nyugati támogatás viszont nem csappanhat meg. Merthogy Ukrajna Európától vár támaszt.