Hogyan legyen növényvédelem mérgek nélkül, ha „kapálni már senki nem akar”?

3 perc

2023.12.20. 10:00

Bár nem minden növényvédőszer-hatóanyag ártalmas, az igazán jó megoldás a kevés mellékhatással járó biológiai növényvédelem volna, ám használata idehaza még alig terjedt el – mondja Darvas Béla ökotoxikológus.

Fenntartható fejlődés 2024
A cikk a Fenntartható fejlődés 2024 című magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.

Magyarország 2004-es uniós csatlakozása óta száznál is több, jórészt az emberi örökítőrendszert károsító növényvédőszer-hatóanyagot tiltottak be. Az EU illetékes hatósága folyamatosan szigorítja a szabályokat. A jelenlegi növényvédő szerek hatóanyagainak jelentős része mégis továbbra is súlyos mellékhatásokkal járhat.

„Környezetszennyezők, vagyis többségük elszennyezi a talajt, valamint a felszíni és talajvizeket. Szermaradék formájában az élelmiszerekbe juthatnak, és így rongálhatják az egészségünket. Krónikus következményeik vannak, amelyek közül mostanában a legtöbbet a rákkeltő és hormonmoduláns hatásokról beszélünk” – magyarázza Darvas Béla címzetes egyetemi tanár, a Magyar Ökotoxikológiai Társaság alapító elnöke, azt is hozzátéve, hogy nem minden hatóanyag ártalmas.

A szakember szerint az igazán jó megoldás a biológiai növényvédelem lehetne, ott ugyanis nincsenek vagy csak nagyon mérsékeltek a mellékhatások. Ám ennek a használata idehaza még nem igazán terjedt el. Magyarországon a Bacillus thuringiensis baktérium permetezhető készítményeit használják hernyókártevők és bogárlárvák ellen, valamint egy Azadirachta indica (a mahagónifélék családjába tartozó indiai orgona) nevű növény kivonatait. Ezek azonban nem használhatók minden területen.