A Jeff Bezos-módszer – 2. rész: Az egyszerűség az új szupererő

11 perc

2024.03.04. 16:30

Mesteri üzleti kommunikációval kiemelkedhetünk a versenytársaink közül, és hatékonyabban adhatjuk el az ötleteinket. Carmine Gallo könyvében az Amazon alapítója, Jeff Bezos szövegalkotási stratégiáit elemzi nyilvános beszédein, részvényeseknek írt levelein és e-mailjein keresztül. A vállalat egykori vezetőivel folytatott beszélgetései alapján azt is bemutatja, milyen kommunikációs trükköket lestek el főnöküktől az Amazon korábbi dolgozói, és hogyan vetették be őket saját vállalkozásaik felvirágoztatásához. A HVG Könyvek által megjelentetett kiadványból több részt is bemutatunk.

Az ember mindenből többet vesz, aminek egyszerűbbé és gyorsabbá válik a beszerzése.
Jeff Bezos

Jeff Bezos a Princetonra járt, elméleti fizika szakra. Biztos volt benne, hogy képes megfelelni a magas követelményeknek, hiszen osztályelsőként végezte a középiskolát. A Princetonon két évig jól haladt, kitűnő osztályzatokat kapott a legtöbb tantárgyból.
Büszke volt rá, hogy a programot vele együtt kezdő száz hallgatóból csupán harminc maradt benn. Hamarosan azonban megint csökkent a létszám, de ezúttal Bezos is távozott. Harmadéves korában olyan akadályba ütközött, amely megváltoztatta az életét és az internet jövőjét.

Carmine Gallo: A Bezos-módszer
A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól. Sorozatunk korábbi részeit itt olvashatja.

Bezos és szobatársa, Joe beiratkoztak a kvantummechanika kurzusra. Egy napon megakadtak, amikor megpróbáltak megoldani egy parciális differenciálegyenletet, más néven PDE-t. A PDE meghatározása szerint „olyan egyenlet, amely többváltozós függvények különböző parciális deriváltjai közötti kapcsolatokat fogalmaz meg”. Bezos jó volt matematikából, de ezzel a problémával nem boldogult.

Három órán keresztül eredménytelenül próbálkoztak a megoldással, majd támadt egy jobb ötletük.
– Kérdezzük meg Yasanthát, ő a legokosabb a Princetonon – javasolta Bezos.
Átmentek Yasantha szobájába, és megkérték, oldja meg a feladatot. Yasantha rövid ideig gondolkodott rajta, majd csendesen annyit mondott: koszinusz.

– Ezt hogy érted? – kérdezte Bezos.
– Ez a válasz.
Figyelj! Yasantha három oldalt teleírva részletesen levezette, hogyan jutott el az eredményig.
– Ezt mind fejben csináltad? – kérdezte Bezos hitetlenkedve.
– Nem, az lehetetlen volna – felelte Yasantha. – Három évvel ezelőtt megoldottam egy nagyon hasonló problémát, amelyet most rá tudtam vetíteni erre, így azonnal nyilvánvaló volt, hogy a koszinusz a válasz.