Miért nem szedik az emberek rendesen az orvos által felírt gyógyszereiket? Mi történne, ha szednék?
Régi megfigyelés, hogy minden második (krónikus) beteg elmulasztja pontosan betartani az orvosi előírásokat. Új hír, hogy ezen a modern technológiák sem képesek gyökeresen változtatni. Részterületeken azért van előrelépés.
Idejében jelez, ha be kell venni a pirulát; ki is porciózza a megfelelő mennyiséget, miközben véletlenül sem keveri össze a különféle orvosságokat; csak annak adja oda, aki valóban jogosult a gyógyszerre; ráadásul mindezt valós időben követi a páciens orvosa vagy gyógyszerésze, akiknek rögtön jelezni is lehet, ha valami mellékhatás lépne fel; a szakember távolról bármikor módosítani tudja az adagolást. A Thess nevű, francia fejlesztésű – egy nagyobbacska bögre méretű – készülék egyike a piacon lévő számos gyógyszeradagolónak, amelyek célja, hogy a betegek az előírt rendszerességgel szedjék az orvosságaikat.
Szükség is van rájuk. Már több mint kétezer évvel ezelőtt Hippokratész tudta, hogy a betegek gyakran füllentenek az orvosnak, amikor azt tudakolja, követik-e az előírt kezelést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2003-as jelentése óta pedig az is világos, hogy ez világszerte nagyjából minden második páciensre igaz. Azért nagyjából, mert régiótól és betegségtől függően akár jelentős eltérések mutatkozhatnak.