Miért nem szedik az emberek rendesen az orvos által felírt gyógyszereiket? Mi történne, ha szednék?

7 perc

2024.03.17. 12:00

2024.03.17. 14:21

Régi megfigyelés, hogy minden második (krónikus) beteg elmulasztja pontosan betartani az orvosi előírásokat. Új hír, hogy ezen a modern technológiák sem képesek gyökeresen változtatni. Részterületeken azért van előrelépés.

Idejében jelez, ha be kell venni a pirulát; ki is porciózza a megfelelő mennyiséget, miközben véletlenül sem keveri össze a különféle orvosságokat; csak annak adja oda, aki valóban jogosult a gyógyszerre; ráadásul mindezt valós időben követi a páciens orvosa vagy gyógyszerésze, akiknek rögtön jelezni is lehet, ha valami mellékhatás lépne fel; a szakember távolról bármikor módosítani tudja az adagolást. A Thess nevű, francia fejlesztésű – egy nagyobbacska bögre méretű – készülék egyike a piacon lévő számos gyógyszeradagolónak, amelyek célja, hogy a betegek az előírt rendszerességgel szedjék az orvosságaikat.

A Thess gyógyszer adagolója. Kapszulába zárva
Thess Corporate

Szükség is van rájuk. Már több mint kétezer évvel ezelőtt Hippokratész tudta, hogy a betegek gyakran füllentenek az orvosnak, amikor azt tudakolja, követik-e az előírt kezelést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2003-as jelentése óta pedig az is világos, hogy ez világszerte nagyjából minden második páciensre igaz. Azért nagyjából, mert régiótól és betegségtől függően akár jelentős eltérések mutatkozhatnak.