A katasztrofális szüret után bajban vannak a spanyol és olasz borászok, és ez átrendezi az erőviszonyokat

5 perc

2024.04.01. 08:30

2024.04.01. 09:11

A klímaváltozás miatt hat évtizedes mélypontra zuhant a globális bortermelés, de csökken a kereslet is. Közben Kína bejelentkezett a nemzetközi piacra.

 

A szokásos 15 ezer helyett csak feleennyi palackot töltenek meg a tavalyi „katasztrofális” szüret után – magyarázta a sajtónak Jordi Ustrell, a Celler Devinssi spanyol pincészet vezetője a teljesen kiszáradt szőlősorok között. A Katalóniához tartozó Tarragona tartományban lévő, kiváló minőségű borairól híres Gratallops városka 24 éve alapított kicsiny pincészete azon 28 helyi borászat egyike, amelyek az önkormányzatnál az öntözés finanszírozásáért lobbiznak.

De nem csak a spanyol borászok vannak bajban. Globálisan 7 százalékkal csökkent tavaly a bortermelés az amúgy is gyenge előző évihez képest, és 1961 óta a legalacsonyabbnak ígérkezik (akkor 214 millió hektolitert készítettek) – összessített a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV), amely a világ bortermelésének 94 százalékát adó 29 országból gyűjti az adatokat.

Az előrejelzések szerint Spanyolországban 14, Olaszországban 12 százalékkal csökken a bortermelés, Franciaországban stagnál. Így 9 év után megint Franciaország a világ legnagyobb piaci szereplője, Olaszországtól hódítva vissza az első helyet, Spanyolország pedig továbbra is a harmadik.